Як раніше повідомлялось, 6 квітня 2020 року для кур’єрів Glovo стало днем колективних дій, чи то правильно сказати колективної бездіяльності (відмови від роботи) на знак протесту.

Більшу частину зарплатні кур’єрів складають так звані “бонуси”. Після того, як адміністрація Glovo заявила про скорочення бонусів за виконання 100 замовлень від 5000 грн до 3000 грн, та за виконання 80 замовлень — з 3600 до 2400 грн — кур’єри почали готуватись до протестів.

glovo2020

За інформацією від активістів “Соціального руху”, що працюють у Glovo, до коронавірусного карантину, кожне третє замовлення було від McDonnald’s. У деяких закладах мережі фастфуду столиці навіть є окремі вікна для обслуговування кур’єрів. Біля McDonnald’s, а іноді всередині ресторану завжди можна помітити декількох кур’єрів. В час карантину кількість макдональдсівських замовлень зросла в рази, проте в понеділок 6 квітня біля метро “Харківська” (попри хорошу погоду) — жодного кур’єра.

glovoMc

Окрім того, що перехожі помітили відсутність кур’єрів біля “Маку”, нестачу кур’єрів відчув і менеджмент компанії: кур’єри отримали повідомлення із пропозицією запрошувати друзів на роботу.

Також саме сьогодні нестачу кур’єрів відчули клієнти — у соцмережах демонструють скріншоти повідомлення “Через велике навантаження ми наразі не приймаємо нові замовлення…”

Зазвичай в негоду та у вечір п’ятниці кур’єрів заохочують попрацювати підвищенням зарплатного коефіцієнту +10%, +20%, +30% до оплати праці в певні години, коли навантаження на кур’єрську службу велике.

В понеділок 6 квітня погода була прекрасна, замовлень було небагато, проте навіть замовлення понеділка без додаткових заохочень кур’єрів було задовольнити неможливо: +30% та +50% від дев’ятої ранку.

Таким чином, можна зазначити, що тиск навіть на платформенну гіг-економіку має наслідки. Солідарна відмова від виконання роботи може змусити подібних працедавців рахуватись із вимогами трудового колективу. Кур’єри, як показав досвід, мають певну свободу дій та не бояться дисциплінарної влади у звичному сенсі (їм ніхто не впише погану підставу звільнення до трудової книжки, адже вони їх не мають). Словом, модель gig economy виразно показала недоліки для капіталістів.

Раніше ми повідомляли, про протест кур’єрів проти односторонньої зарплатної політики працедавця. Після того кур’єри утворили профспілку для початку діалогу з адміністрацією.

Артем ТІДВА, 
для “Соціального руху”