Тома Пікетті, Габріель Зукман разом з іншими та цілою командою World Inequality Lab підготували Міжнародний звіт з нерівності спираючись на дані більше ніж 180 країн світу.

Із текстом можна ознайомитись німецькою, китайською, французською, іспанською, англійською і російською мовами і не тільки.

Протягом останніх тридцяти років трьом четвертим (75%) населення планети належало приблизно 10% світового майна, в той час, як 1% найбагатших мешканців планети в ці роки примножило свої статки з 28 до 33% нерухомості. Таким чином, умовний “світовий середній клас” поступився своїм майном одному відсотку землян, а бідні залишались бідними – зазначено в звіті.

Передумов до скорочення нерівності за наявного неоліберального політекономічного консенсусу – на думку економістів – немає. Навіть якщо припустити відносно високий приріст доходів в Африці, Латинській Америці й Азії в найближчі 30 років, нерівність все одно посилюватиметься, адже великий капітал швидше примножується.

В посткомуністичних просторах великий капітал виник і продовжує нарощуватись за рахунок приватизації колись державного майна. Починаючи з 1995 року, з моменту зняття обмежень на приватизацію в Китаї та Росії спостерігалось подвійне збільшення володінь найбагатших людей, екс-функціонерів. Процес приватизації посилював нерівність.

Єдиним дієвим – на думку дослідників – інструментом подолання зростаючої нерівності доходів та майнової нерівності є прогресивне оподаткування. Державні інвестиції в освіту, охорону здоров‘я та довкілля – це невід‘ємна складова боротьби проти існуючої нерівності та запобігання росту нерівності в майбутньому.

Демократизація доступу до освіти є потужним важелем, але за відсутності механізмів, що забезпечили б людям з найбідніших за рівнем доходів доступ до гідно оплачуваних робочих місць, однією лиш освітою нерівність не здолати. Ширше представництво трудящих в органах корпоративного управління і гідні ставки мінімальної оплати праці також є важливими інструментами для досягнення цієї мети.

Ще одна проблема на шляху у подоланні урядами майнової та фінансової нерівності є велетенський зовнішній борг цих держав. Боротися з ним експерти пропонують впроваджуючи податок на майно, списання боргів чи інфляцію.

Артем ТІДВА,
«Соціальний рух»