16 лютого 2018 року на вул.Олени Теліги сталась масштабна аварія за участю маршрутних таксі. Постраждали 15 осіб, з них двоє перебували у критичному стані. Як повідомляють ЗМІ, одна маршрутка «підрізала» іншу, після чого остання в’їхала в стовп, а інша врізалася в дерево. Аварія сталася за участю маршруток №500 (КП «Київпастранс») та №242 (приватний перевізник ТОВ «Ярослав-Авто»). Мікроавтобуси були розтрощені вщент.

Водій маршрутки №500 дістав тяжкі ушкодження: переломи обох ніг, а його колінна чашечка роздроблена, повідомили очевидці сайту «Соціального руху». «Винен водій «Ярослав-Авто» 242 маршрутки, він на швидкості підрізав №500, вдарив його в ліву передню частину. Водієві автобусу №500 довелося йти від удару, що призвело з жахливих наслідків», — таку версію озвучили нам очевидці. Зазначимо, що комунальна маршрутка рухалась полосою громадського транспорту. На місці аварії утворився великий затор.

Видається, що серйозний результат аварії не є випадковістю. У разі аварії шанси вберегтися у пасажирів тісних жовтих «Богданів» мінімальні. Проблемний стан громадського транспорту у Києві викликає увагу за межами України. Так, ще з 2016 року представники Світового банку закликали київську владу прибрати маршрутки з вулиць. По-перше, маршрутні таксі є небезпечним транспортом. Кількість аварій у Києві перевищує середній показники Європи утричі. По-друге, цей транспорт шкодить екології. По-третє, проблемою є непрозорий контроль за фінансами та відсутність контролю у даній сфері. Детальніше про це можна дізнатись у відповідному звіті.

Проблеми пояснюються також жахливими умовами роботи та схемами оплати, які призводить до перепрацювань. «Зарплата у водіїв маршруток мінімальна: вони здають «план», а решту залишають собі (якщо залишається). Медоглядів майже немає, а працюють по 15-18 годин», – зазначає Наталя Пристінська, співробітниця КП «Київпастранс» та активістка «Вільної профспілки залізничників України». Зазначимо, що проблема перепрацювань актуальна і для водіїв тролейбусів. Проте там ці порушення мають більш прихований характер і цьому опираються профспілки.

Керівництво столиці отримало чіткий сигнал від Світового банку: зменшити кількість маршруток та побудувати лінію для швидкісних трамваїв. Втім, це потребує інвестицій в інфраструктуру, а команда Віталія Кличка вірить у силу ринку, який вирішить все без втручання держави. Станом на момент написання звіту Світового банку у червні 2016 року, маршрутні автобуси обслуговували 56% маршрутів. Втім, з тих пір влада не дуже готова була впроваджувати рекомендації: навпаки, у травні 2017 року була запущена та ж маршрутка №500, яка їде з Оболоні аж до залізничного вокзалу. Логічність маршруту виглядає досить сумнівною. Перевезення за новим рейсом, ясна річ, здійснювали старі транспортні засоби.

Як зазначають фахівці Світового банку, функціонування маршруток яскравим чином являє собою парадокси капіталістичної логіки. Маршрутки перебувають у віданні приватних операторів, які менш схильні вкладати кошти в нові транспортні засоби і готові використовувати існуючі транспортні засоби якомога довше, щоб максимізувати свій прибуток (с.24). Самі ж власники пояснюють це тим, що контракти з ними укладаються на короткий термін, через що вони не можуть брати довгострокові позики.

Світовий банк готовий виділити фінансування Києву на оновлення транспорту. Чому він готовий допомагати українській владі? СБ щиро вважає безпечний транспорт складовою стійкого розвитку чи намагається посилити залежність нашої держави від фінансування? «У Світового банку немає мети зробити Україну більш залежною від фіндопомоги. До прикладу, МВФ виставляє усілякі жорсткі ліберальні умови, а банки розвитку фінансують проекти під низькі відсотки. Більшість з цих проектів – на благо простих громадян, – висловив думку Олександр Антонюк, PhD, економіст Європейського інвестиційного банку (Люксембург). – Якраз з маршрутками різниця показова: Світовий банк за громадський транспорт, а маршрутки – це ліберальні джунглі, хаос ринку. Виходить, що навіть міжнародні фінансові інститути менш ліберальні, аніж економічні реалії в Україні». Можна зробити висновок, що без низового тиску навіть рекомендації міжнародних організацій будуть проігноровані, якщо вони суперечать економічним інтересам наших можновладців.

dtp-marshrutka

Чи може влада прибрати маршрутки з вулиці? Н.Пристінська вважає, що це неможливо. «Це бізнес і списання солярки, – зазначила вона. – Це до того ж майже безкоштовна робоча сила. Маршрутки – дуже вигідний проект для вищого керівництва міста». Проте не можна сказати, що транспортний монополіст столиці зацікавлений у витіснені мікроавтобусів. Замість того, щоб зменшити кількість маршруток, КП «Київпастранс» розширює власний парк мікроавтобусів (прикладом є №500). Наталя, що працює водієм тролейбусу, нагадала, що раніше у Києві існували окремо автопарки та міськелектротранспорт. Потім гендиректор Микола Ламбуцький вирішив, що «тролейбуси і трамваї будуть заробляти на солярку для маршруток й автобусів, а чистий дохід залишиться саме з маршруток». Відтак, увесь комунальний транспорт об’єднали під одним юридичним дахом, що було вигідно чиновникам.

Показово, що міські чиновники відреагували на інцидент: було заявлено, що всіх перевізників будуть жорстко перевіряти і карати за порушення правил безпеки. Хоча видається, робити це треба було раніше, коли про негаразди і так було відомо. Тепер потрібно ставити питання про відповідальність градоначальників, котрі роками дивились на ситуацію крізь пальці.

Отже, киянам доведеться обирати: чи спостерігати, як стихія ринку руйнує безпеку міста чи виступити за обмеження приватних інтересів в інтересах суспільства.

 

Віталій ДУДІН,
«Соціальний рух»