Умови для ведення бізнесу неухильно покращуються, але рівень життя працюючого населення не зростає. На це вказує презентоване дослідження Doing Business-2020 від Світового Банку.

Наша держава зайняла 64 місце в рейтингу легкості ведення бізнесу від Doing Business. В 2014 році вона була лише на 96-ій позиції. На «папері» ми обійшли навіть країни ЄС – Люксембург, Грецію та Мальту. Проте реальність інша. Відзначимо, що рівень правосуддя (параметр Enforcing Contracts) залишився незмінним, хоча саме судовій реформі приділялась найбільша увага. Запровадження інституту приватних виконавців у 2016 році суттєво не покращило ситуацію. Попри нелюбов бізнесу до контролюючих органів, їх повноваження не беруться до уваги при складанні рейтингу.

Проте, на нашу точку зору, лише один показник рейтингу має дійсну вагу. Йдеться про рівень заробітних плат (за основу дослідники беруть заробітну плату некваліфікованого працівника). Підстав не вірити показнику не має, адже його розробляють самі неоліберальні інституції. Як і очікувалось, Україна знову зайняла останнє місце в Європі за цим показником. Зарплата в 135 доларів – це фактично показник африканської країни Ботсвани. Хоча українці вже не вперше стають аутсайдерами (минулого року показник становив $123,3). При цьому податкове навантаження залишається відносно невисоким у регіоні. На фоні держав-сусідів статистика виглядає таким чином:

(28) Росія: зарплата – $278.4; податкове навантаження – 46.2;
(40) Польща: зарплата – $594.5; податкове навантаження – 40.8;
(45) Словаччина: зарплата – $588; податкове навантаження – 49.7;
(48) Молдова: зарплата –  $147.2; податкове навантаження –  38.7;
(49) Білорусь: зарплата –  $151.8; податкове навантаження – 53.3;
(52) Угорщина: зарплата – $524.9; податкове навантаження – 37.9;
(55) Румунія: зарплата –  $496.6; податкове навантаження –  20;
(64) Україна: зарплата – $135.1; податкове навантаження – 45.2.

Показово, що вище України в рейтингу опинились держави, де вищі зарплати, а іноді й податки. Приміром, у Словацькій Республіці найвища в регіоні зарплата. При цьому розмір ЄСВ становить 35,2% (проти 22% в Україні), а податок на прибуток – 21% (проти 18% в Україні). Зв’язку між низкими податками/зарплатами й гарним інвесткліматом немає. Можемо зробити висновок, що держава займалась хибними пріоритетами. Хочеться зробити при цьому кілька уточнень: по-перше, рейтинг не враховує багатьох важливих компонентів (стан забезпечення прав людини); по-друге, регулювання праці не впливає на рейтинг (відповідні дані є лише індикативними).

Відкривати робочі місця в Україні й так легко, зважаючи на низький рівень зарплати. Звільнення теж не є проблемою для власника – при скороченні виплачується 2-місячний заробіток (у багатьох державах ЄС вихідна допомога зростає зі стажем роботи на конкретного роботодавця). Тому фактор ціни робочої сили точно не може гальмувати інвестиції. Причини слабкої економіки – корупція, політична нестабільність та найнижча купівельна спроможність.

Уряд має припинити звинувачувати трудове законодавство і найманих працівників у низьких темпах зростання. Неоліберальні реформи лише посилять негативні тенденції. З прийняттям нового Трудового кодексу робоча сила буде не лише найдешевшою в Європі, але й найбезправнішою.

Про рейтинг Doing Business-2018