30 квітня відбувся соцфорум «Цінність соціальних прав для перемоги і відновлення України». На ньому зібралося чимало видатних український та міжнародних науковців, представників студентських низових організацій, робітників, профспілковців.

 

Першу панель було присвячено захисту соціальних прав українських працюючих в умовах війни і кризи. Голова ради «Соціального руху» та активіст проекту #Трудоборона, Віталій Дудін, окреслив прийняті за останній рік закони, що становлять найбільшу небезпеку для робітників. Профспілковці вимагають негайного скасування цих законів з метою покращення рівня та якості зайнятості. Насамперед мова про Закон №2136, який на час воєнного стану значно розширює владу та привілеї роботодавців за рахунок урізання гарантій захисту прав робітників.

 

Активісти студентської профспілки «Пряма дія» розповіли про погіршення рівня освіти через дистанційний формат, занепад студентської наукової та навчальної мобільності. Через поширення серед адміністрацій ЗВО стереотипу про «нездатнього» до самоосвіти та самоорганізації студента, учбові заклади все ще покладаються на застарілий підхід, де контроль та дисципліна мають приоритет над розвитком творчого потенціалу людини.

 

Лікарка столичного пологового будинку Марта Таланчук розповіла про проблеми медичного персоналу. Медикиня на власному досвіді зіткнулась зі зневагою, погрозами та моббінгом з боку адміністрації лікарні через намагання висвітлити проблеми на своєму робочому місці. Знецінення з боку керівництва, поряд зі зменшенням окладів та комерціалізацією медичної допомоги шкодить як працівникам медичної сфери, так і пацієнтам – звичайним громадянам України.

 

Соціологиня Оленка Ґу поділилась результатами свого дослідження про вплив бойових дій на матерів з дітьмі, проблему жіночого питання, фінансову смуту та гендерну нерівність під час війни.

 

У другому блоці доповідачі розмірковували над шляхами виходу з кризової ситуації та перспективою відбудови України. Учасник «Колективів солідарності» Сергій Мовчан розповів про діяльність волонтерської мережі, яка базується на низовій організації лівих волонтерів, соціалістів та анархістів задля гуманітарної допомоги людям і громадам на деокупованих територіях.

 

Від вільної профспілки залізничників України виступав Олександр Скиба. Його доповідь була сфокусована на проблемах робітників залізниці та критичній ролі тилових працівників у боротьбі за перемогу над російськими військами.

 

Аналітикиня Cedos Анастасія Боброва звітувала про стан житлового фонду під час війни. Серед основних проблем: критична нестача соціального житла для переселенців, відсутність якісного обліку житлового фонду та житлові черги. Стриманий оптимізм викликає план відновлення, який бере до уваги базове право людини на домівку та має положення щодо необхідності сформувати неприбутковий сектор житлового фонду.

 

Активіст «СР» Владислав Стародубцев окреслив у своєму виступі основи лівої повоєнної відбудови України. Разом з дослідницею Університету Ґрінвіча Юлією Юрченко, вони акцентували увагу, що державі необхідно виконувати свої соціальні функції та тезово доклали про необхідність справедливого, прогресивного оподаткування для розвитку України.

Завдяки змістовній дискусії вдалося  окреслити критичні проблеми, що стоять перед працюючими основних галузей економіки  та обговорити перспективи боротьби за соціально справедливу відбудову. Учасниці та учасники форуму дійшли згоди, що запорукою перемоги у війні та справедливої відбудови може бути лише солідарність працюючих у прагненні демократичної, справедливої та соціальної України!