З 90-их років вітчизняна медицина перебуває у стані кризи. Проявами цього є корупція, жахливий стан державних лікарень, нелюдські умови праці медиків, неефективне обслуговування тощо. Неоліберальні політики пропонують альтернативу у вигляді приватної страхової медицини. Однак такі реформи матимуть катастрофічні наслідки для мешканців України, особливо зважаючи на пандемію COVID-19 та на аналогічні кризи, які будуть виникати і надалі.

Майже всі розвинені країни мають безкоштовну, соціалізовану медицину у тому чи іншому вигляді, за винятком США. Чому ж «застаріла», «совкова» безкоштовна модель охорони здоров’я є такою популярною серед держав «Першого світу»? На це є декілька причин, які ми розглянемо, порівнюючи охорону здоров’я у Сполучених Штатах і у країнах з соціалізованою медициною:

1)  Безкоштовна медицина набагато дешевша за приватну.

Серед розвинених країн світу, США витрачають на охорону здоров’я більше (на душу населення), аніж інші держави. Наприклад, Велика Британія, Канада, Ірландія, Швеція, Данія й Фінляндія витратили станом на 2018 рік приблизно удвічі менше, ніж Штати, а Ізраїль, Іспанія та Португалія втричі менше! Чому ж на безкоштовну охорону здоров’я витрачається менше грошей? По-перше, через відсутність конкуренції і потреби мати прибуток, по-друге, через менші витрати на адміністративні послуги і паперову роботу.

2)  Безкоштовна медицина значно ефективніша за приватну.

За ключовими показниками, якими користується ВООЗ (смертність серед мешканців країни за віком, статтю та ін. на 1000 населення, середня тривалість життя), США значно відстає від інших розвинених країн. Неефективність американської приватної медицини гостро відчувалась під час пандемії COVID-19, а до цього під час епідемії свинячого грипу та ВІЛ/СНІД. Приватна медицина не здатна витримувати критичні навантаження, тому що пріоритет мають не найбільш потребуючі допомоги пацієнти, а ті, хто мають достатньо грошей або привілеї у вигляді ліпшої страховки.

3) Безкоштовна медицина уможливлює доступність ліків для всіх.

Сполучені Штати мають найвищі ціни на ліки у всьому розвиненому світі. Канадські ліки дешевше на 218%, італійські — на 244%, а британські — на 255%. Справа у тім, що ціни на ліки штучно завищені, особливо на ліки для екстреного застосування, такі як адреналін, інсулін та інші. Фармакологічні компанії схильні призначати якомога вищі ціни, а так як велика кількість фармакологічної продукції призначена для невідкладних станів та хронічних і невиліковних захворювань, то клієнти будуть сплачувати будь-які гроші, аби банально вижити.

Медицина має служити інтересам всього суспільства, а не лише найбагатшим його прошаркам. Тому безкоштовна, соціалізована система охорони здоров’я є найкращою моделлю з нині існуючих.

Джерела:

1. World Bank.

2. PubMed.

3. World Health Organization.

4. RAND Corporation.

5. WebMD.

6. World Health Statistics 2021.