Безліч киян досі страждають від відсутності гарячого водопостачання. Гаряча вода з’явилась далеко не у всіх і з повним підключенням місто не поспішатиме. Причиною цього є борги за газ,  які залишила по собі компанія олігарха Ріната Ахметова, пішовши з ринку і повернувши систему тепломереж місту.

За словами фахівця, мережа труб, які «Київенерго» використовувала для подачі гарячої води і опалення, зношені. Їх треба ремонтувати, однак якраз на це гроші з бюджету міста виділено. Головною ж причиною проблем з гарячою водою є непогашені борги.

– Ціна газу у нас є ринковою. Позицію, що ми добули газ з української землі, він належить українському народу і ми роздали його по собівартості, замінила інша – ми роздамо його задорого, але введемо пільги і субсидії. При цьому у підприємства відкривається спеціальний рахунок, на нього приходять гроші з бюджету. В теорії вони вони майже миттєво мають перераховуються НАК «Нафтогазу» за поставлений теплоносій. А на практиці держава виділяє ці гроші з затримкою, чи взагалі не виділяє. А в Києві це близько 30% всієї суми.  Тож, незважаючи на те, що це фактично державний борг, на «Київенерго» було накладено штрафні санкції і оштрафовано рахунки. Тому «Київенерго» вирішила, що коли закінчиться строк дії договору на оренду мереж, вони його продовжувати не будуть і віддадуть місту. А електрику, де прибутку більше, залишили собі. Тож мільярдні борги зависли, – розповів він.

Тож, за його словами, місто постало перед безвихідною ситуацією, коли через вимогу МВФ та інших західних кредиторів було збільшено ціну на газ. Однак реальна платоспроможність населення не дозволяє її платити, а бюджет не має фінансів для покриття субсидій.  І єдиним виходом поки є відкладати підключення гарячої води й опалення.

– А з наступного, або, максимум, 2020 року про гарячу воду влітку взагалі слід забувати. За умови зростання ціни на газ це буде абсолютно нерентабельно, – зазначив експерт.

За його словами, цього літо місто, поки котельні майже не працювали, закуповувало газ у приватних компаній, шукаючи максимально дешеві варіанти.

Однак знайти на ринку потрібний для зими об’єм газу неможливо чисто фізично. Тому чим пізніше в нас почнеться опалювальний сезон, тим краще. Тому що домовитись з НАК «Нафтогаз», у якого рука над Кабміном, неможливо. Навіть вигравши суд.  І проблема не в монополізмі, а в ціні на газ. Оскільки він видобутий в Україні, його варто й пускати для опалення квартир і будинків громадян по такій ціні, аби не залежати від пільг і субсидій. Для рядових споживачів не потрібна ринкова ціна. Потрібен лише чіткий розрахунок і контроль, аби такий газ не йшов на заводи і т.д. А зараз виходить, що ДТЕК пішов з ринку, місто розповідає, що воно за його борги платити не буде, але ж куди воно дінеться? – наголошує він.