22 вересня мала відбутися прес-конференція з презентацією першого інвестиційного гайду для іноземних інвесторів UkraineInvest Guide. До початку заходу півтора десятка шахтарів «Кривбасзалізрудкому» за підтримки активістів «Соціального руху» прийшли до стін інформагенції «Інтерфакс». Метою візиту було нагадати, що інвестування повинно супроводжуватися повагою до прав трудящих, інакше соціальні конфлікти будуть перманентно виникати в державі. У руках протестуючі тримали, зокрема, плакат наступного змісту: «КЗРК: бідні робітники, заможні інвестори».

Спікери заходу відреагували на питання гірників наступним чином:

Ігор Петрашко, Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України: оперативно втік з місця на авто преміумкласу. Не відповів на питання, чому він провокує класову війну. Відповідно до повноважень, МЕРТ формує та реалізує державну політику у сфері праці, зайнятості населення, трудової міграції, трудових відносин, соціального діалогу. Цьому органу підпорядкована Державна служба України з питань праці, що мала перевірити умови праці на комбінаті. Перша заступниця міністра Юлія Свириденко виїжджала у Кривий Ріг для сприяння у вирішенні конфлікту.

Юлія Ковалів, Заступник Керівника Офісу Президента України, на початку сказала, що поспілкується з дружиною шахтаря. Вийшовши після пресконференції, жодного результату вона не пообіцяла. Відзначила лише, що розбереться з паперами (зверненнями). Нині в ОПУ знаходяться щонайменше чотири звернення.

Дмитро Сенниченко, Голова Фонду державного майна України, зазначив, що питання поза межами його компетенції. Нагадаємо, що Закон України про ФДМУ до основних завдань Фонду відносить повернення у державну власність державного майна, що було приватизоване, відчужене або вибуло з державної власності з порушенням законодавства (ст. 4). Окрім того, цей орган здійснює контроль за виконанням умов договорів купівлі-продажу державного майна (ст. 5).

• Олег Немчінов, Міністр Кабінету Міністрів України, ухилився від спілкування, заявивши, що він на роботі. На жаль, він не знайшов часу відповісти на питання, чи шкодить державним інтересам соціально-трудовий конфлікт у Кривому Розі.

Після заходу робітники направилися до Офісу Президента, щоб проконтролювати виконання обіцянок з боку пані Ковалів.

На думку ГО «Соціальний рух», це демонструє пов’язаність держави й олігархічних власників. «В Україні діє безліч органів, що лобіюють інтереси капіталу – від Ради бізнес-омбудсмена до Міністерства економіки й Державної регуляторної служби. При цьому не має жодного органу, який взяв би на себе захист інтересів працюючих. Ця ситуація ілюструє соціальний характер держави. Робітникам не залишається нічого, окрім як методами класової боротьби завойовувати повагу на підприємстві, а потім демонтувати прогнилу олігархічну систему», – заявили в організації.

Показово, що на користь робітників висловилися чимало профспілкових і політичних діячів у світі. Зокрема, відеозвернення записав депутат Європарламенту Гельмут Шольц, а член Палати громад Британського парламенту Джон МакДоннел ініціював публічне звернення, під яким підписуються інші члени представницького органу. Стартувала глобальна кампанія на сайті LabourStart. Символічні акції солідарності з криворіжцями провели в Ізраїлі, Латвії, США, Іспанії, Німеччині та інших країнах. Про триваючий страйк написали на польських та французьких ресурсах.

Переговори у Кривому Розі досі не дали позитивних результатів. Шахтарі висунули компромісну вимогу підвищення зарплати на 30%. Роботодавець не задовольнив її, тому делегати гірників повернулися в шахту. Близько 150 людей лишається під землею, стан їх здоров’я критичний.