2 грудня, близько 13-ої години, біля головного корпусу ХНУБА починають збиратися люди. Йдуть останні приготування: студенти одягають жовті жилети, дістають плакати, а у холі університета лежить труна та макети будівель.

«Ця труна символізує освіту, яка знищується адміністрацією та вищими державними структурами», — повідомила учасниця акції.

Трішки передісторії. 5 травня 2021 р. рада виконавчих директорів однієї з структур Світового банку затвердила кредит у розмірі 200 мільйонів доларів на аудит українських університетів з метою злиття або закриття. Реформа стосується лише 150 найбільших державних університетів. Відповідно до плану Міністерства освіти і науки України, вишів повинно лишитися не більше 80. Вже 19 травня Вчена рада ХНУБА та ХПІ приймає рішення про злиття університетів.

«Історично так склалося, що більшість архітектурних інститутів існують у рамках політехніки. Ми би з великою радістю увійшли до складу політехніки, як і інститут будівництва та архітектури», — зазначив учасник акції та викладач ХНУБА.

Однак рада ректорів Харкова ігнорує рішення Вченої ради ХНУБА, та заявляє про злиття закладу з Харківським національним університетом міського господарства. На думку працівників університету та студентів, таке злиття призведе до:

1. Втрати унікальних спеціальностей, лабораторій та знищення произведенних десятиліттями напрацювань.

2. Зростання корупції, бо обсяг оборотних коштів значно збільшиться.

3. Оскільки ХНУМГ має нижчий рейтинг, студенти отримають менш статусні дипломи.

4. Руйнування усталеної спільноти, тяглості поколінь та напрацьованої протягом 90 років репутації ХНУБА. Архітектурна школа вишу високо цінується у всьому світі.

За кілька хвилин після початку акції, учасники встають у колону, на чолі «похоронної процесії» несуть символ «вбитого» університету. Підтримати студентів та викладачів ХНУБА прийшли студенти інших вузів та небайдужі громадяни. Зробивши коло, мітингуючі повертаються до університету, де спочатку підпалюють, а потім гасять студентські макети.

Це далеко не перша акція у захист ХНУБА, подібні заходи проходили тричі: 10, 16 та 17 вересня. Студенти надсилали листа до Офісу Президента, збирали кілька тисяч підписів під петицією до Кабінету Міністрів України. Однак не дивлячись на те, що весь університет, крім ректорату, проти, 24 листопада Кабмін прийняв рішення про злиття вузів.

«Акція зараз — це вже акція відчаю, — розповідає викладач ХНУБА. — Я був у числі організаторів попередніх акцій, тоді ми вважали, що у нас є надія відстояти свою незалежність та архітектурну школу. Зараз я вважаю, що ми просто виплескуємо емоції».

Звісно, ситуація складається не на користь ХНУБА. Але ставити крапку в цій історії зарано.

HNUBA protest-1

Ми знову бачимо, як невелике коло осіб, нехтуючи думкою більшості, переслідує свої корисливі інтереси, руйнуючи необхідну для суспільства, але недостатньо прибуткову освіту. У свою чергу, харківські студенти та вчителі демонструють приклад того, як діяти в такій ситуації. Навіть відступаючи, потрібно вести ар’єргардні бої і контратакувати, і тоді, в один день, ми зможемо обернути ситуацію на нашу користь.