Лікар з Вінниці на ім’я Сергій Котик добився перемоги над беззаконням і поновився на роботі за підтримки «Соціального руху». Чоловік був звільнений у серпні 2022 р. з посади лікаря-ортопед-травматолога дитячого травмпункту з КНП «Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької обласної ради», де він працював за сумісництвом, а в березні 2023 р. він знову став до роботи за рішенням суду.
Історія його звільнення привертає увагу одразу з низки причин. Передусім, у наказі про звільнення не містилося посилань на нормативні підстави (статтю і пункт закону). Причиною звільнення Сергія як сумісника ніби слугувало прийняття працівника, який не є сумісником. Це виглядало дивно, адже на момент звільнення набрав чинності Закон № 2352, що серед іншого прибрав із статті 43-1 КЗпП норму, яка регламентувала процедуру звільнення сумісників (при цьому КЗпП не містив і не містить додаткових підстав звільнення сумісників).
Згодом, вже усвідомивши свою помилку, роботодавець видав наказ про «виправлення описки», а насправді змістовно змінив попередній наказ. Відповідно до нової позиції адміністрації, працівник підлягав звільненню на підставі пункту 8 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій (т.зв. Положення № 43). Проте медзаклад у формі комунального некомерційного підприємства не є державним підприємством. Ба більше, згідно позиції Національної служби здоров’я України, КНП не є і бюджетною установою. Тому поширювати на нього дію Положення № 43 неприпустимо (хоча керівники КНП часто до цього вдавалися).
Звернення лікаря до інспекції праці не дало бажаного результату, тому він вирішив оскаржити звільнення до суду. Завдяки медсестрам з руху «Будь як Ніна» С.Котик заручився підтримкою юриста — Віталія Дудіна, голови ради ГО «Соціальний рух». За результатами кількох засідань Вінницький міський суд дійшов висновку, що встановлені вимоги до обгрунтування звільнення не виконано, тобто на момент винесення оскаржуваного наказу відповідачем було грубо порушено вимоги закону. Поновивши працівника на роботі, суд стягнув з роботодавця заробіток за час вимушеного прогулу за 6 місяців.
На даний момент лікаря допущено до роботи й він готується до нового етапу боротьби, адже керівництво лікарні подало апеляційну скаргу. Нині роботодавець, який не зміг довести свою правоту в суді, мститься працівнику як може, зокрема, встановлюючи незручні графіки роботи. Однак це не підриває бойового духу Сергія. «Соціальний рух» вважає, що завдяки таким сміливим медикам адміністрації лікарень доводиться дотримуватися трудового законодавства, а кожна подібна перемога утверджує право на гідне життя. У рамках нашого проекту #ТРУДОБОРОНА ми обіцяємо сприяння у захисті прав усім, хто працює!