17 січня ц.р. в.о. директора Куренівського ТРЕД Руслан Карабчук надіслав подання на адресу Вільної профспілки залізничників України, в якому просить надати згоду на звільнення водіїв Олександра Буханенка, Андрія Трояна і Тетяни Олійник (раніше її звільнили за основним табелем, а тепер намагаються звільнити з посади за сумісництвом). Подання мотивується тим, що згідно інформації Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (Фонд) листки непрацездатності видані необгрунтовано. Зокрема, на окремих листках відсутній кутовий штамп та інші реквізити. Відтак, пропонується звільнити водіїв за прогули без поважних причин.

На думку юриста ГО «Соціальний рух» Віталія Дудіна, позиція адміністрації не базується на законі: нести відповідальність мають бухгалтери, лікарі та інші уповноважені особи. Згідно п. 8.3 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом МОЗ від 13.11.2001р. № 455, за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, несуть відповідальність лікарі. Більше того, контроль за правильністю оформлення листків непрацездатності здійснює комісія із соціального страхування, що створюється на підприємстві (ч.3 ст.30 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»). Також відповідальність несуть самі посадовці підприємства, бухгалтери та працівники Фонду, що приймали заяву-розрахунок. Додатковим аргументом є судова практика. В ухвалі Вищого спецсуду від 17.02.2016 року по справі № 6-29683ск15 зазначено наступне: «Неналежне виконання лікарем обов’язків по обстеженню хворого і веденню документації не дає підстав для висновку, що виданий уповноваженою особою листок непрацездатності не може підтверджувати тимчасову непрацездатність позивача».

«Порушення порядку оформлення лікарняного ще не означає, що працівник не хворів. Ця обставина може підтверджуватись показами свідків та фактом звернення до лікаря», – підкреслює В.Дудін і вказує на ряд інших нюансів. Не доведено, що мало місце підроблення, виправлення документів чи подання недостовірних відомостей (ст.16 Закону). Прогул має підтверджуватись актом про відсутність на робочому місці, підписаним комісією у складі трьох осіб. Такі акти відсутні. Окрім того, сплив місячний строк на притягнення до дисциплінарної відповідальності. Фонд зазначає про проведення перевірки обгрунтованості лікарняних, але її результати оформлені не актом, а листом. Найголовніше те, що в діях адміністрації вбачається дискримінаційний мотив: запит до Фонду стосувався виключно членів ВПЗУ.

«Начальство проявляє нездоровий інтерес до медичної проблематики, – підкреслює Віталій Дудін. – Водії піддаються експлуатації, адже не отримують оплати за понаднормові. Наприкінці року з’ясувалось, що тролейбуси їздять фактично без аптечок. Нещодавно водій автобусу №14 помер за кермом. Хіба так має проявляти адміністрація турботу про здоров’я працівників?».