З охопленого робітничими протестами Кривого Рогу продовжують надходити тривожні звістки. Відмовившись від продовження конструктивного діалогу, адміністрація «Криворізького залізнорудного комбінату» залучила до «перемовин» представників українських спецслужб. Нагадаємо, що вже 4 вересня адміністрація ПАТ звернулася до СБУ. Тепер же дані органи перейшли до дій, оскільки двотижневий протест незламних шахтарів спричинив реальні збитки власникам капіталу (з’являється інформація про втрату покупців продукції).

Сьогоднішній пресреліз адміністрації дозволяє зрозуміти, що вимоги не будуть виконані, а дії шахтарів кваліфікуються як «незаконний страйк». Замість задоволення справедливих вимог шахтарів адміністрація вигадує нові засоби тиску. Отже, адміністрація збрехала, обіцяючи непереслідування в кримінальному порядку учасників протесту. Дії протестуючих на глибині шахтарів кваліфікуються СБУ за статтями 293 (групове порушення громадського порядку) і 294 (масові заворушення) Кримінального кодексу України.

По-перше, об’єктивна сторона злочину за ст. 293 полягає в організації дій або активній участі. Проте шахтарі просто перебувають на робітничих зборах, не дають вказівки чинити активні дії, не чинять активних дій та не організовують порушення громадського порядку.

По-друге, об’єктивна сторона злочину за ст. 294 полягає в організації масових заворушень, пов’язаних з насильством, або активній участі у них. Проте акція є цілком мирною й від неї ніхто не страждав. Шахтарі не дають вказівки чинити активні дії, не чинять активних дій та не організовують заворушень.

За попередньою інформацією, шахтарям інкримінують організацію масових заворушень. Як повідомляють учасники протестів, на даний момент співробітники СБУ на території шахти «Тернівської» збираються спуститися під землю та допитати страйкуючих гірників. На шахті «Гвардійській» СБУ обрало іншу тактику. Вони в телефонному режимі намагаються змусити шахтарів піднятися на поверхню і піти на допит в місцеве управління Служби безпеки України.

Лідер Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець наголошує, що подібний тиск неприпустимий, а дії спецслужбовців носять незаконний характер. Будь-який допит має відбуватися в кабінеті слідчого, а сповіщення про запланований допит має прийти в письмовій формі. Профспілка обіцяє юридичну підтримку кожному, хто зазнає тиску. Дії правоохоронців кваліфікуються за ст. 340 ККУ як перешкоджання мирним зборам.

16 вересня увечері надійшла інформація про те, що готується вручення повістки голові НПГУ міста Кривий Ріг та активісту ГО «Соціальний рух» Юрію Самойлову. Окрім того, виклики до органів СБУ отримують виступаючі на мітингах, від них вимагають надати пояснення (кримінальні провадження відносно цих осіб не відкрито).

Ми, «Соціальний рух», вважаємо, що саме олігархи є загрозою національній безпеці та джерелом дестабілізації. Вони шкодять і робітникам, і Україні. Приватизація підприємств у залізорудній галузі та присвоєння прибутків від відобутку надр порушила право Українського народу на володіння природними ресурсами. За даними експертів, український бюджет щороку недоотримує 0,5 мільярда доларів через офшорні оборудки при експорті залізної руди. Вимоги мирної акції шахтарів є економічно обгрунтованими і спрямованими на посилення економічної безпеки країни. Натомість дії адміністрації, спрямовані на консервацію шахт, є локаутом, який не дозволяється українським законодавством.

-        Вимагаємо від Служби безпеки України припинити кампанію по залякуванню шахтарів і переключити свою увагу на Ігоря Коломойського та Ріната Ахметова, фактичних власників «КЗРК».

-        Закликаємо Уповноваженого ВР з прав людини дати належну оцінку діям СБУ в Кривому Розі.

-        Вимагаємо від Президента України Володимира Зеленського дати вказівку зупинити репресії СБУ проти шахтарів.

-        Закликаємо міжнародні профспілкові організації та робітничі партії надати максимального розголосу фактам тиску спецслужб на шахтарів «КЗРК».

Захист державою надприбутків власників «КЗРК» дорого обійдеться Україні, її добробуту й іміджу.

15 вересня робітники з Кривбасу не змогли масово приїхати автобусами до столиці, оскільки на перевізників здійснювали тиск співробітники СБУ. Нагадаємо, що ніч з 15 на 16 вересня 2020 року група шахтарів Кривбасу та їхніх родин провели під стінами Верховної Ради. Сьогодні солідарність з гірниками висловили у Львові біля офісу «ДТЕК-Західенерго». Наразі 184 шахтаря чотирьох шахт досі лишаються під землею.