Подільський районний суд м. Києва визнав незаконним два накази про дисциплінарні стягнення, стягнув на користь Наталі Прістинської судовий збір (640 грн) і компенсацію за моральну шкоду (2000 грн). Відповідне рішення з’явилось днями в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Догани були винесені у жовтні й листопаді (!) 2016 року.

У квітні 2016 року разом з колегами Наталя утворила первинну профспілкову організацію Вільної профспілки залізничників України в Куренівському тролейбусному ремонтно-експлуатаційному депо КП «Київпастранс». З тих пір засновники осередку ВПЗУ стали регулярно піддаватися дисциплінарним стягненням, чого не було за всю їх кар’єру. Суд дійшов висновку, що в.о. директора КТРЕД Руслан Карабчук не дотримався вимог статті 252 Кодексу законів про працю України: не звертався за наданням згоди профкому на притягнення Наталі як члена профкому до дисциплінарної відповідальності й не отримував таку згоду. «Я рада досягненому результату і дякую усім, хто підтримував нашу боротьбу ці роки. Усім профспілковцям раджу пам’ятати про гарантії, передбачені статтею 252 КЗпП», – зазначила Наталя.

Позов було подано у січні 2017 року, а рішення винесено лише 10 листопада 2020 року. Справа розглядалась ще за старим Цивільним процесуальним кодексом України, який не передбачає спрощеного провадження по трудовим спорам. До того ж у суді систематично бракує суддів, що спричиняє перевантаженість справами, а  трудові спори явно не були у пріоритеті. Відзначимо, що догана знімається автоматично, якщо не було скоєно нових дисциплінарних проступків протягом року (ст. 151 КЗпП). «Погашення» доган не позбавляє права на отримання компенсації шкоду, спричинену незаконними доганами.

Знаковою вважає перемогу голова ГО «Соціальний рух» Віталій Дудін, що виступив представником Наталі у суді: «Ця справа багато може розповісти про неефективність судової системи: за наявності очевидних підстав для задоволення позову процес розтягнувся майже на 4 роки. З іншого боку ця історія засвідчила високу мотивацію позивачки та її готовність йти до кінця».

У вересні ц.р. Подільським райсудом Києва була скасована інша догана, накладена у 2019 році. Наразі всі три догани, що накладалися на Наталю після створення вільної профспілки, було оскаржено.

Гостре протистояння у 2016-2017 роках в депо, де водії відмовлялись працювати на несправному транспорті, привернуло увагу української та міжнародної спільноти. На підтримку голодуючих водіїв приходили листи з-за закордону завдяки кампанії на сайті LabourStart, а на сайті Британського парламенту навіть з’явилась заява депутата-лейбориста з критикою керівництва депо. Звільнені у той період Олександр Буханенко і Тетяна Олійник були поновлені на роботі. Нині в Подільському райсуді оскаржуються дві догани, винесені у 2016 р. на голову осередку ВПЗУ КТРЕД Андрія Самка. Сподіваємось, що цей процес також закінчиться успішно.

Всупереч репресіям вільна профспілка веде активну роботу по залученню нових членів та досягає перемог. Зокрема, восени було стягнено кошти за лікарняними листами за «другим табелем» (по роботі за сумісництвом), що не виплачувались роками.

Читайте також: Як виплачують на практиці компенсації при нещасних випадках на роботі