Міністерство освіти і науки України без повідомлення та погодження зі студентством закладу та трудовим колективом підготувала невмотивоване розпорядження про приєднання Української академії друкарства до Львівського національного університету ім. Івана Франка. Ухвалення такого рішення посеред навчального року не сприятиме якісній підготовці кадрів для відповідних галузей під час воєнного стану та, без сумніву, викличе супротив студентства та колективу академії.

Це цілеспрямована політика, направлена на знищення української освіти. Так, у травні 2021 року рада виконавчих директорів однієї з структур Світового банку затвердила кредит у розмірі 200 мільйонів доларів на аудит українських університетів з метою їх злиття або закриття. Реформа стосується лише 150 найбільших державних університетів. Відповідно до плану Міністерства освіти і науки України, вишів повинно лишитися не більше 80.

Львівська академія друкарства стала не першою жертвою цієї реформи. У грудні минулого року ми висвітлювали протест студентів та викладачів Харківського національного університета будівництва та архітектури проти закриття свого ВНЗ.

Як і з ситуацією навколо ХНУБА, ми маємо інсайдерську інформацію, що закриття закладу лобіює забудовник з метою викупити землю, що належить академії.

Отже, закриття ВНЗ не пов’язане з війною та проходило б у будь-якому разі. Навпаки, руйнування освіти призведе до зменшення кількості спеціалістів та руйнівним чином позначиться на економіці країни.

Може здатися дивним, що держава займається саморуйнуванням. Але вона гарно виконує свою функцію, представляючи інтереси міжнародного та місцевого капіталу.

1. Для першого потрібен сировинний придаток, а не конкуренти у наукоємних галузях.

2. Для другого – негайний прибуток. Чиновникам – відкати та підтримка зі сторони бізнесу.

3. Інтереси суспільства у цій формулі не значатся.

На акції були гасла: «Студенти змушені протестувати під час війни», «Не створюйте внутрішнього ворога» та ін. Не слід боятися протестувати й замовчувати проблеми навіть у період воєнного стану. Бо розхитують човен не ті, хто бореться за свої права, а ті, хто проводить антитрудову та антисоціальну політику.

Ми можемо замовкнути та терпіти, рік за роком втрачаючи надію на краще майбутнє. Або послідувати прикладу львівських студентів, та розпочати боротьбу тут і зараз.

Студенти та викладачі всіх українських ВНЗ мають підтримати акцію, адже завтра «оптимізують» ваш заклад.

Поширюйте цю інформацію у соцмережах! Тільки завдяки суспільному розголосу та солідарності можливо зупинити наступ на інтереси суспільства!

Хай живе Львівська академія друкарства!

Максим ШУМАКОВ,
«Соціальний рух»