Як відомо, фізичні особи-підприємці намагаються через суд скасувати постанову Кабінету Міністрів України №295, яка визначає новий порядок здійснення контролю за дотриманням трудових прав. Вони вважають, що без згоди Державної регуляторної служби (ДРС) акт не можна було прийняти (даний держорган у процесі підтримує позивачів). 4 жовтня ц.р. окружний адмінсуд Києва об’єднав цю справу з подібним провадженням, а також долучив до справи у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог, на боці відповідача ГО «Соціальний рух», а також Державну службу України з питань праці. Оголошення про даний судовий спір буде опубліковано у газеті «Урядовий кур’єр» із закликом приєднуватись до справи усім бажаючим.

Представник «Соціального руху» Віталій Дудін вважає, що скасування постанови КМУ зробить беззахисними профспілки і окремих працівників. Роботодавці хочуть, щоб перевірки відбувались на основі Закону про контроль №877, що зобов’язує попереджати про наступну перевірку та повідомляти особу скаржника. «На багатьох підприємствах трудові відносини регулюються за законами вільного ринку, тобто ніяк. Подібний правовий нігілізм підтримувався самим Урядом, що неодноразово казав про неприпустимість будь-яких перевірок. Тепер настав час це змінити. Рішення про посилення повноважень інспекцій праці виглядає приємним винятком на фоні низки антисоціальних і дерегуляційних кроків», – заявляє він.

«Контроль у сфері праці базується майже виключно на постанові №295. Контроль за охороною праці зараз унеможливлений взагалі після розпоряджень КМУ від 10 березня ц.р. Тоді відміна норм у сфері промислової безпеки мотивувалась турботою про малих підприємців, хоча користуються прогалиною дуже впливові суб’єкти. Приміром, суди відмовились зупинити небезпечне виробництво на державній шахті «Краснолиманська» та олігархічному «ММК ім.Ілліча», – коментує Віталій Дудін– Немає сумніву, що у зупиненні перевірок з дотримання трудового законодавства мають інтерес представники еліти. Новий порядок критикувала Федерація роботодавців України, близька до Дмитра Фірташа та інших промисловців. Суспільство й так страждає від регуляторного хаосу, тому враховувати чергові капризи неоліберальної ДРС та окремих бізнесменів неприпустимо».

Позиція «Соціального руху» полягає у тому, що непогодження з ДРС не впливає на легітимність акту. Адже, згідно конвенцій МОП, принципові рішення у сфері праці приймаються з урахуванням думки соціальних партнерів, а не будь-яких регуляторних органів. Конвенція МОП №150 про адміністрацію праці дозволяє державі делегувати повноваження не лише органам місцевого самоврядування, а й профспілкам. До того ж, обговорення проекту нового порядку відбувалось понад три місяці, які Закон №1774 відвів Кабміну для прийняття підзаконних актів. Звертає на себе увагу і те, що рішення ДРС про відмову була направлена Уряду вже у день прийняття постанови.

Як вважають у ЄС, інспектування дозволяють забезпечити право на гідну працю. МОП стверджує, що нелегальна праця гальмує ріст економіки. Також в Організації висловили глибоке занепокоєння тим, що з 2011 року кількість перевірок зменшилась у 20 разів. Фахівці визнають необхідність позбавити інспекції праці зайвих обтяжень, накладених Законом про контроль №877.

Наступне засідання призначене на 6 грудня 2017 року.