Ми вже писали про необхідність ратифікувати в Україні Стамбульську конвенцію. Проте з кожним днем війни кількість насильницьких дій у відношенні до жінок збільшується. Для насильників, які і в звичайний час вважають жінок слабшими і нижчими за себе, війна ━ лише зайвий привід підло користуватися складним становищем. Ніхто не знає, коли закінчиться війна, коли ми матимемо можливість повернутися до нормального життя, в якому не буде місця порушенням прав людини. В зв’язку з цим, ніколи не буде слушного часу для важливих суспільних проблем, ми маємо говорити про них тут і зараз.

Щоб висвітлити дану проблему, ми попросили підписниць соціальних мереж “Соціального руху” розказати про насилля, з яким вони або знайомі зіткнулися під час війни. Уривки з деяких із цих історій ми зі згоди учасниць опитування висвітлимо нижче. Дякуємо всім, хто відгукнувся, разом наш голос буде гучнішим!

Декриміналізовані насильники 

Феміністичну спільноту у 2017 році сколихнула звістка про декриміналізацію побоїв у відношенні до близьких людей, що передбачалось прийнятим владою Росії законопроект, який вносить поправки в Кримінальний Кодекс. Що можна сказати про людей, які не несуть належну відповідальність за насилля? У ході останніх подій бачимо страшні наслідки: легітимізована жорстокість по відношенню до близьких ще більше розв’язує руки насильникам.

Російські військові, виконуючи злочинні накази, буквально катують мирних жителів_ок: переривають режим тиші та евакуації, не допускають гуманітарні конвої до жителів окупованих міст. Як виявилось, серед цих катувань є випадки сексуального насилля над беззбройними жінками.

18 березня  уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денисова констатувала:

“З початку збройної агресії Росії проти України на “гарячу лінію” уповноваженого надходить інформація про вчинення військовослужбовцями Російської Федерації насильницьких злочинів, у тому числі проти статевої свободи та статевої недоторканості особи”.

А уже 22 березня генеральний прокурор України Ірина Венедіктова повідомила, що прокурори Київщини встановили особу військового РФ, який вбив беззбройного чоловіка та неодноразово ґвалтував його дружину. Насильника оголосили в розшук та подали клопотання в суд про затримання.

“В одному із сіл Броварського району цей нелюд вдерся до приватного будинку та застрелив господаря. Після цього п‘яний окупант разом зі своїм співслужбовцем неодноразово ґвалтував дружину вбитого мирного мешканця, при цьому погрожуючи їй насильством та зброєю. Навіть погрожував її малолітній дитині, яка була разом з потерпілою.”

Про випадки зґвалтування також розповіла одна із жінок, яка нам написала. Вона розказала, що її знайома із села Катюжанка Вишгородського р-ну Київської області, три тижні була змушена ховатися у підвалі, тому що російські воєнні залякували жителів, грабували і спалювали будинки, розстрілювали машини і були випадки зґвалтування жінок. “Ось на що вони здатні. Кошмарити людей. І то в тилу.”

Про зґвалтування українських жінок говорив також голова Миколаївської ОДА Віталій Кім під час розмови з представниками команди Олексія Навального.

Скориставшись становищем

Коли увага світової спільноти прикута до війни в Україні, по-новому відчувається солідарність і взаємодопомога. Паралельно з цим існують деякі чоловіки, які користуються становищем жінок задля задоволення своїх насильницьких схильностей.

Серед майже 4 млн українських біженців 63% ━ жінки. Жінки, які тікають від ракет над головою, від пострілів, що не стихають в містах. Війна забирає у них рідних людей, дім, можливість мати гідний рівень життя.

Так, інформаційний портал Польщі InPoland повідомляє, що поліція Вроцлава затримала 49-річного поляка, який зґвалтував 19-річну біженку з України. Чоловік запропонував допомогу і дав прихисток дівчині, а потім вчинив сексуальне насилля. Сподіваємось, що попередньо оголошене покарання ━ до 12 років позбавлення волі ━ він відбуде сповна.

Закликаємо жінок та близьких розповідати про подібні ситуації та підтримувати одна одну. Адже так можна домогтися покарання за злочини та запобігти їх повторення з іншими людьми. Важливо також дбати про фізичний та психологічний стан жертв насилля. Різні канали допомоги і підтримки ми надамо у кінці матеріалу.

В той час, як волонтери і жителі різних країн допомагають українкам житлом, їжею, одягом, грошима, знаходяться чоловіки, які маніпулюють цими базовими потребами. ТікТок блогерка розповіла про таку ситуацію. Дівчина часто спілкується з підписницями_ками в Instagram. Якось їй прийшло повідомлення від чоловіка з Турції з пропозицією не рівноцінного обміну: вона йому фото оголеного тіла з обличчям, він їй ━ гроші на їжу. Для підсилення пропозиції чоловік надіслав скріншоти переписок з дівчатами, які погоджувалися. Як бачимо, війна має багато жахливих сторін, одна з яких ━ сексуальне насилля і маніпуляції на чужому горі.

Домашнє насилля

За даними дослідження “Безпека і благополуччя жінок” (2019) 75% жінок в Україні страждали від різних форм насилля у віці від 15 років. Одна з трьох жінок була жертвою сексуального або фізичного насилля.

Під час війни неможливо вести точну соціологію та статистику щодо насилля, в тому числі домашнього. Але, судячи зі слів дівчат, які розповіли нам свої історії, з початком війни краще не стало. Ситуація тільки погіршилась через зовнішні фактори.

Одна з дівчат поділилася ситуацією психологічного насилля зі сторони батька. Його сварки і крики з мамою стали звичною ситуацією в домі. Тому зараз дівчина не може сприймати будь-яке підвищення голосу, а вибухи за вікном поглиблюють стрес.

“Ще до війни у батька була найбільша манічна мрія, щоб я вступила до закордонного вузу. Війна стала приводом, щоб почати сильніше тиснути на саме на мене, бо з його слів, я маю поїхати в Європу, там закріпитися і згодом перевезти всю сім’ю.”

“Треба виїжджати з країни, а ти повинна подавати документи у всі можливі вузи, у всі можливі країни”, ━ наполягає батько, а потім влаштовує сварку, бо на його думку дівчина залишила мало заявок на вступ.

Дівчина ж хоче залишитися в Україні, її навчання в медичному університеті тут приносить задоволення.  Для батька думка доньки не має ваги. Тому мають місце маніпуляції на кшталт “Твоє життя нормальне тільки тому, що я тебе спонсорую. Ти невдячна і не слухаєшся!” та “Якщо ви не хочете їхати за кордон, то я піду в тероборону і навмисно підірвусь на міні. Можливо, це останній раз, коли ми бачимось.” Більше того, він використовує поширені серед психологічного насилля методи ━ крик нецензурними словами, образи “Ти тупа, ти нічого не робиш!”.

“Він обматюкав власну доньку. Раніше він так поводив себе тільки з мамою, але, чесно кажучи, на неї йому уже начхати. В його розумінні слухати ━ це заткнути писок і кивати на його потік інформації. Коли я приводжу контраргументи на його аргументи, він не слухає і не сприймає. Це дуже страшно.” ━ поділилась дівчина.

“Після чергового скандалу, батько прийшов миритися і сказав “давай п’ять”. Я психологічно виснажилась і не могла навіть руку підняти.” На що отримала відповідь “Ти ж обіцяла не пручатися!”.

Такі примирення батько використовує ще й як спосіб загладити провину, але наголошує, що він не кричав, і ніякої сварки не було. Потім обіймає, бо “треба гуртуватися в складні часи”. І так по колу. А прохання сім’ї перестати тиснути, кричати, матюкати, бо зараз дуже складні часи, на жаль, проходять повз нього.

Описані ситуації різного роду насилля викликають страх і безсилля. Це почуття стає сильнішим, коли розумієш, що за вікном війна. Гендерне питання виявляється дуже на часі і потребує висвітлення.

Як і раніше, ми наполягаємо на ратифікації Стамбульської конвенції та необхідності роботи правоохоронних органів з випадками насилля по відношенню до жінок у тому числі у воєнний час. Просимо ЗМІ поширювати інформацію та акцентувати увагу на випадках жорстокого ставлення до жінок у воєнний час, розповсюджувати ці матеріали серед іноземних колег.

Звертаємось до жінок, яким, на жаль, доводиться проживати на собі жахи війни і насилля вдома, за кордоном чи від російських військових.

Будь ласка, не залишайтеся з цим наодинці.
Поділіться з близькими і обов’язково звертайтесь до поліції. Чим більше говорити про цю проблему, тим вище шанс покарати насильників і захистити себе та інших жінок.

Ми не можемо врятувати всіх, але можемо допомогати одна одній.

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації відновила телефонне консультування з 11 березня.

На лінії працюють психологи, юристи та соціальні працівники.
0 800 500 335
116 123
Telegram: @NHL116123
Skype: lastrada-ukraine

Якщо зґвалтування трапилося з вами чи з кимось з оточення, відразу звертайтеся за постконтактною профілактикою ВІЛ.
В Україні процедура безкоштовна.
(Важливо! треба встигнути в період 3 днів).
Звертайтеся у центри профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД: https://phc.org.ua/sites/default/files/uploads/hiv-contacts.pdf

Кризова служба психологічної підтримки від Хабу стійкості
Команда психотерапевтів безкоштовно надає професійну допомогу.
Бронюйте зручний час для консультації на сайті.

Вікторія ПІГУЛЬ для “Соціального руху”