16 грудня 2020 року відбулась всеукраїнська акція «Дій за оздоровлення медицини». Медики об’єднались навколо низки вимог, які тією чи іншою мірою стосувались виділення належних бюджетних коштів. Але якраз у переддень протесту депутати виправдали найгірші сподівання: 15 грудня було ухвалено державний бюджет на 2021 рік, що не дозволяє ефективно протидіяти коронавірусній хворобі. Попереду – ще один рік приниження, страху і ризику для життя. Обуренню медиків не було меж: вони розповідали про купівлю медикаментів за власні гроші, примус до неоплачуваної праці, звільнення всупереч гарантіям для матерів… При цьому медична спільнота заявила всім центральним органам влади про намір рішуче боротися у новому році проти порушення своїх прав.
Активісти «Соціального руху» розгорнули гасла «Деолігархізація – ліки від бідності» та «Локдаун офшорам, ні поборам». Гасла вказують на зв’язок між недофінансуванням медицини і зниженням податкового тягара на олігархів. Медицина буде фінансуватися з кишені населення, що, на думку медиків, неприпустимо. «Злочинна влада зробила лікарів співучасниками злочину, тому що медична допомога має бути безкоштовна, – заявила учасниця руху «Будь як Ніна» Оксана Слободяна. – Влада робить нас заручниками ситуації, в результаті страждає середній і молодший персонал та пацієнти. Замкнене коло час розірвати». Акцію підтримали у Запоріжжі, на Київщині, у Львові, на Волині та у Харкові.
Протягом гучного маршу учасники скандували:
- Медицині горе, бо гроші в офшорах
- Хай оплачує еліта медицину і освіту
- Гроші санітаркам, а не олігархам
- Гідна медицина – майбутнє України
- Фінансуйте, а не реформуйте
- Не бюджет, а чума. Совісті у вас нема
- Депутати-паразити не дають медсестрам жити
Під парламентом протестуючі дали оцінку політиці парламенту. Голова ГО «Медичний рух «Будь як Ніна» Ніна Козловська назвала ухвалений бюджет «геноцидним» і таким, що прирікає медиків на жебрацьке існування.
Не можна не побачити зв’язку між політикою у сфері медицини та інтересами еліт. Виступаючи під Верховною Радою, голова Ради «Соціального руху» Віталій Дудін припустив, що депутати роблять все, щоб пандемія не завершилась. Продовження карантину владі вигідне збереженням мораторію на трудові й податкові перевірки. Як свідчить відповідь податківців на запит, через карантин зупинилась ціла низка перевірок контрольованих операцій, тобто проведених офшорних оборудок. Поки обмежені ресурси концентруються в руках купки багатіїв, то бюджет буде порожнім. «Здорова медицина неможлива в умовах хворого українського капіталізму», – резюмував В.Дудін. «Вакцина» від коронавірусної кризи – це деолігархізація, яка включатиме заборону виведення капіталів до офшорів, націоналізацію прибуткових підприємств, списання зовнішнього боргу. Тоді бюджетний запит МОЗ у розмірі 296 млрд грн стане реальністю.
Захід завершився біля Офісу Президента, де медики закликали Гаранта ветувати антисоціальний бюджет. Але класове протистояння народу і так званих народних обранців на цьому не завершилось.
На другий день – 17 грудня 2020 року – законодавці підтвердили, що керуватися вони будуть забаганками бізнесу, а не інтересами більшості. Ухваленням законопроекту № 4065 вони відтермінували набрання чинності положень, впровадження яких вимагалось світовою спільнотою. Перша звітність по контрольованим іноземним компаніям буде перенесена на 2024 рік, а тягар доведення своєї правоти покладається на податковий орган. Неоліберальна політика знову перемагає, а корпорації можуть розслабитися. Це виглядає цинічно на фоні того, що у всьому світі говорять про посилення тиску на корпорації задля порятунку від пандемії COVID-19.
У пояснювальній записці до законопроекту зазначено таке:
«Складна ситуація, що виникла у зв’язку із пандемією COVID-19 і запровадженням карантинних заходів ставить перед бізнесом складні виклики, які в першу чергу пов’язані з нарахуванням та сплатою податків. У зв’язку з цим виникла необхідність відтермінування окремих положень Закону № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві»…»
Зараз влада відверто саботує деофшоризацію й суттєво применшує щорічні масштаби ухилення через офшори, оцінюючи їх в 1,1 млрд грн (за нашими підрахунками, щорічно бюджет втрачає 70 млрд грн). Запуск нових механізмів протидії податковій оптимізації мав активізувати податківців.
Наслідки підігрування жадібним власникам корпорацій будуть болісними. Як наголосив під час акції член Ради «СР» Олексій Громов, цього разу лікарі прийшли не просити депутатів, а попередити про катастрофічні наслідки недофінансування їх галузі. Коли проблема дефіциту постане на повен зріст, то до стін органів влади прийдуть розлючені маси медпрацівників. «Українські медики – це висококваліфіковані професіонали своєї справи. Їх навички користуються попитом у приватних і закордонних лікарнях, до яких їм доведеться перейти у разі ігнорування владою вимог», – зазначив лівий активіст.
Проте хочеться вірити, що солідарність допоможе запобігти найгіршим сценаріям. Отримавши безліч схвальних відгуків завдяки акції, ГО «Медичний рух «Будь як Ніна» заявляє про розгортання своєї діяльності. Боротьба за перемогу суспільних інтересів над егоїзмом триватиме далі.