31 липня в Києві біля Арки дружби народів зібрались кур’єри служб доставки UberEats та Glovo на меморіальну акцію. Їхній колега загинув внаслідок ДТП в Харкові. Гасла солідарності з гловерами звучали також в Одесі. Наші товариші з Харкова оголосили про надання професійної правничої допомоги усім, хто зіткнувся з порушенням прав з боку Glovo та подібних компаній. Нині кур’єри в Україні обговорюють питання створення стійкого об’єднання для захисту своїх інтересів.

Ми зв’язались з координацією профспілок кур’єрів Precarious Riders Unite. Вони висловили співчуття родині загиблого.

Наш активіст, економіст-кібернетик, Артем Тідва прокоментував ситуацію так:

«Чому транснаціональним корпораціям(ТНК) сходить з рук відповідальність за здоров’я та життя своїх працівників? Тому що ТНК задають нові стандарти умов праці. Вони приходять в країну не для того, щоб всім забезпечити доступ до нових технологій та хороших зарплат. Вони приходять для того, щоб зайняти ринок повністю. І як тільки їм це вдається, вони починають задавати все нижчі й нижчі стандарти умов праці в односторонньому порядку та поступово знижують зарплати за відсутності конкуренції. А конкуренції в цій сфері з часом не буде, адже конкурентною перевагою транснаціонального капіталу перед вітчизняним є його платоспроможність. Капіталізація ТНК дозволяє їм на декілька років планувати роботу собі в збиток лише задля того, щоб витіснити з ринку конкурентів. Лише міжнародна координація найманих працівників здатна змусити транснаціональний капітал поважати трудові права тих, чиїми руками цей капітал створюється та примножується».

Кур’єри з італійської та британської профспілок підтримують ідею об’єднання працівників служби доставки пообіцяли свою солідарну підтримку українським кур’єрам у боротьбі за безпечні та гідні умови праці.

Хто підтримав українських гловерів?

Відзначимо, що кур’єри з Болоньї (Італія) мають доволі сильні позиції. Разом з місцевою владою та традиційними профспілками вони розробили хартію основоположних прав для цифрової роботи у міському середовищі. Цей документ пропонується до підписання працюючим у місті компаніям та передбачає мінімальну зарплату, доплати за погану погоду й покриття витрат на ремонт велосипедів. Застосовують вони й інші тактики: блокують виїзди з ресторанів, що унеможливлює вчасне отримання замовлень. Такий захід створює дискомфорт споживачам, але дозволяє створити інформаційний резонанс.

Раніше підтримку висловили британці з профспілки IWGB. Ця організація добилась визнання кур’єрів Deliveroo працівниками.

Глобалізація протесту і нові тактики

Ознайомитись з повним переліком ініціатив, що захищають ‘platform workers’ можна за посиланням.

Ми безкінечно вдячні нашим зарубіжним побратимам за увагу до трагічного випадку в Україні. Разом з тим важливим є вже те, що своєю боротьбою іноземні активісти створюють цінний досвід. Вони демонструють, як можна добиватись поступок, не зважаючи на корпоративні хитрощі.

Не допустити трагічних випадків на дорогах може солідарність. Лише об’єднання кур’єрів змусить бізнесменів дбати про життя і здоров’я. В яких формах така діяльність може відбуватись? Огляд нових тактик зробило видання OpenDemocracy.

Чи можливо захищати працівників платформ у рамках соціального партнерства? Приклад у Данії вказує, що так. Підписання угоди з профспілкою підвищило вартість компанії, що надає послуги з прибирання. Трудові гарантії надаватимуться тим, хто відпрацює 100 годин. Також цікавий досвід Австрії, де було утворено робочу раду на сервісі Foodora. Така рада є альтернативою профспілці і дозволяє забезпечити участь працівників у погодженні рішень компанії.

До слова, на листопад профспілка UGT скликає в Іспанії масовий мітинг за права трудящих цифрових платформ. Тоді солідарність знадобиться вже європейцям. Можливо, іспанським активістам додасть наснаги підтримка громадян і громадянок України.