Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» No 2136 спричинив шокові зміни на ринку праці. Тепер працівники живуть під страхом бомбардувань та свавільних рішень своїх керівників, що можуть позбавити їх засобів до існування на свій розсуд. Дізнайтеся, хто з роботодавців зловживав новими правилами, які проблеми виникали на практиці та як можна захистити трудящих.

Яка ситуація на ринку праці?

Близько 5 млн людей втратили роботу внаслідок російської агресії, а невиплати зарплат стали масовими. З набранням чинності Закону 2136 роботодавці почали вдаватися до жорстких кадрових рішень. Десятки тисяч працівників опинилися під загрозою урізання заробітку або повної його втрати. Тоді як «подушка» у вигляді продовження дії програми єПідтримка не передбачена (31 березня сплив строк подачі заявок). Неможливість хоч якось вплинути на односторонні рішення роботодавців викликало у багатьох працівників відчуття відчаю.

Багато роботодавців керуються короткостроковими інтересами, що несумісно з досягненням повної й продуктивної зайнятості. Це може ускладнити економічне пожвавлення, яке стало можливе після вигнання російських окупантів з території трьох областей.

Які перші підсумки застосування Закону 2136?

Удар по трудовим відносинам певною мірою виявився сильнішим, аніж очікувалось. Роботодавці не обмежують себе навіть тими широкими рамками, які визначені законом. Іноді роботодавці не обтяжують себе виданням кадрових наказів, а усно сповіщають працівників про певні невигідні їм зміни. У деяких випадках рішення не містять посилань на обставини, що виправдовують погіршення становища трудящих. Призупинення дії трудових договорів відбувається вибірково, тому в першу чергу можливість працювати втрачають ті, хто висловлював невдоволення умовами праці. Як і раніше, працівників змушують писати заяви на звільнення або на неповну ставку. Повідомляється також про відправлення у відпустки без збереження заробітної плати без подання заяв працівниками. Органи Держпраці усунулися від захисту працюючих і лише радять роботодавцям, як їм найзручніше скористатися новаціями.

Разом з тим на тих підприємствах, де є профспілки, власники мусять рахуватися з їхньою позицією і принаймні звужувати коло працівників, які постраждають. Проте, отримавши змогу без 2-місячного попередження змінювати істотні умови праці (режим роботи, графік змінності тощо) роботодавці забувають погоджувати такі рішення з профкомом згідно ст. 247 КЗпП.

Трагікомізм ситуації полягає у тому, що влада вже сама визнала сумнівну легітимність деяких новацій як-от призупинення дії трудових договорів. У парламенті зареєстровано проєкт Закону України «Про оптимізацію регулювання трудових відносин» No 7251, де процедура призупинення буде регламентована суворіше. Тим роботодавцям, які вже поспішили «кинути» свій персонал в умовах війни, доведеться вчиняти додаткові дії, а саме постфактум погоджувати з військовою адміністрацією наказ про призупинення.

Що ми робимо?

«Соціальний рух» веде діяльність по роз’ясненню прав найманим працівникам у рамках проекту ТРУДОБОРОНА. Консультації в режимі 24/7 отримали десятки найманих працівників (зазвичай, медсестер). За порадами звертаються захисники України або їх матері. Також ми здійснюємо моніторинг фактів зловживань роботодавців можливостями, передбаченими Законом 2136 (список нижче).

Чого ми вимагаємо?

Ми закликаємо державу гарантувати реалізацію права на гідну працю всіх, хто хоче працювати, і оплачувати простій тим, хто з об’єктивних причин працювати не може. Нести ризики повинні самі роботодавці, а у виняткових випадках мають діяти програми компенсації для них. Сфера зайнятості має бути перезапущена за рахунок посилення контролю інспекцій праці та інвестицій, залучених внаслідок конфіскації багатств олігархів. Закон 2136 має бути скасовано якомога швидше, щоб працівники відчули захищеність, а стійке відновлення було забезпечене.

«Соціальний рух» вважає, що у разі наміру роботодавця призупинити дію трудових договорів профспілки повинні висловлювати незгоду із зупиненням дії трудових договорів, фіксуючи в актах можливість надання і виконання роботи, або ж навпаки вимагати оплати простою у зв’язку з небезпекою життю і здоров’ю (ст. 6 Закону про охорону праці). На нашу думку, роботодавці, а якщо це буде визначено законом, то держава мають виплатити компенсацію працівникам за увесь час перебування у трудових відносинах. Потім роботодавці або держава повинні стягувати з держави, яка здійснює агресію проти України, кошти на компенсацію у порядку регресу.

Нижче ми наводимо перелік тих роботодавців, які вдаються до погіршення становища працівників з використанням норм Закону 2136. Інформація отримана із публічних джерел або з повідомлень працівників на адресу СР.

«ЧОРНИЙ СПИСОК» РОБОТОДАВЦІВ (20.10.22):

Призупинення дії трудового договору:

1. ДСП «Чорнобильська АЕС»: було видано наказ від 24.03.2022.

2. АТ «Укрзалізниця»: вищим керівництвом було видано наказ від 29.03.2022. Також 30.03.2022 р. було видано розпорядження керівника філії «Центр механізації та колійних робіт». Як повідомляють ЗМІ, 13 травня 2022 р. керівник підприємства Олександр Камишин заявив про призупинення дії трудових договорів з 13 тисячами працівників. При цьому 29 тис. працівників перебувають в оплачуваному простої. Серед іншого, відомо, що Малиновський райсуд м. Одеси 21.09.2022 р. відхилив позов інженера, з яким було призупинено трудовий договір з 11.04.2022 р. Роботодавець мотивував призупинення неможливістю надання та виконання роботи внаслідок критичного зменшення обсягів господарської діяльності через військову агресію Російської Федерації проти України.

3. ТОВ «Розетка.УА»: наказ не пред’явлено, надіслано е-мейл від 08.04.2022 з попередженням про можливе призупинення дії трудових договорів.

4. КП «Черкасиелектротранс» (наказ від 29.03.2022).

5. ФК «Шахтар» (про це пише видання Футбол24).

6. ДП «Зал офіційних делегацій» (наказ від 31.03.2022).

7. КНП «Чернігівська міська лікарня No 2»: наказ не пред’явлено, надіслано повідомлення у Вайбер-групу 02.04.2022 про те, що з 01.04.2022 дію трудових договорів зупинено.

8. НЗ «Києво-Печерська лавра»: наказ від 31.03.2022 про призупинення дії трудового договору з двома працівниками з 01.04.2022 не надано для ознайомлення, натомість надіслано повідомлення про нього індивідуально у Вайбер 31.03.2022. Про це повідомляють самі працівники музейної установи. У свою чергу представники роботодавця у коментарі для сайту СР факт видання наказу підтвердити або спростувати не змогли.

9. КНП «Сімейна поліклініка» Чернігівської міської ради: наказ не пред’явлено, надіслано повідомлення у Вайбер-групу від 06.04.2022 про призупинення дії трудових договорів з 01.03.2022, тобто ще з моменту, коли Закон 2136 не набув чинності.

10. АТ «Дніпроважмаш»: наказ від 01.04.2022 про призупинення з 01.04.2022 дії трудових договорів з робітниками, визначеними у додатку; наказ обґрунтований неможливістю забезпечити діяльність підприємства у повному обсязі.

11. АТ «Одеський припортовий завод» (наказ від 31.03.2022).

12. КП «Київський метрополітен»: керівництвом підприємства було видано низку наказів («Про призупинення дії трудових договорів з працівниками адміністрації метрополітену» від 30.03.22 р. і «Про призупинення дії трудових договорів договорів з працівниками служби сигналізації» від 31.03.22 р.), якими передбачалося оголосити з 01.04.2022 р. призупинення дії трудових договорів з працівниками деяких підрозділів, відповідно до визначених адміністрацією додатків. Частині людей у зв’язку з цим припинили оплачуваний простій, тому починаючи з 1 квітня оплата праці їм не здійснювалась. Деяких працівників повідомили про накази в електронній формі вже після їх видання (у перших числах квітня). За орієнтовними підрахунками, призупинення трудових договорів заторкнуло тисячі працівників КП.

13. ДП «Харківстандартметрологія»: видано наказ «Про призупинення дії трудових договорів працівників підприємства» від 27.04.2022 року, яким передбачено призупинити дію трудових договорів з 01.05.2022 року та до дня припинення воєнного стану з працівниками підприємства відповідно до списку.

14. ТОВ «Нова Пошта»: як повідомляють ЗМІ, станом на кінець квітня 2022 р. було призупинено дію трудових договорів з 1500 співробітників.

15. КНП «ДКЛ № 5 м. Києва»: як заявили працівники у коментарі для сайту «Соціального руху», адміністрація повідомила про видання наказу про призупинення дії трудових договорів, датованого 13.04.2022. Внаслідок видання даного наказу права на оплату праці було позбавлено не менше 20 співробітників.

16. ТОВ «ВОРВАРТС ФАРМА»: видано наказ від 30.03.2022 про призупинення дії трудових договорів з трьома співробітниками з 01 квітня 2022 р.

17. ТОВ «УКР КРЕДИТ ФІНАНС»: трудові відносини з усіма працівниками призупинені з дотриманням «рекомендацій керівництва м. Києва з метою запобігання загрози життю та здоров`ю працівників».

18. ТОВ «Еколь Логістікс»: за словами працівників, наприкінці квітня 2022 р. було видано наказ про призупинення дії трудових договорів з усіма працівниками, починаючи з 1 квітня 2022 року. Колектив підприємства складає близько 1,5 тис. осіб.

19. ДП «Обслуговування повітряного руху України»: (1) підприємство в особі Дніпровського регіонального структурного підрозділу видало Наказу №169/о від 31.03.2022 «Про зупинення трудових відносин із працівниками Державного підприємства Обслуговування повітряного руху України в особі Дніпровського регіонального структурного підрозділу на час воєнного стану», відповідно до якого дію трудового договору з 01.04.2022 призупинено до скасування воєнного стану. Працівник, який займає посаду інженера-електроніка, підприємства звернувся до суду з позовом про визнання наказу незаконним, але суд відмовив у задоволенні позову. Було взято до уваги факт закриття повітряного простору у зв’язку з агресією РФ, що унеможливлювало функціонування підприємства. Проте суд проігнорував ту обставину, що про наказ від 31 березня позивач дізнався лише 6 квітня. До запровадження призупинення трудового договору на підприємстві мав місце оплачуваний простій; (2) також було призупинено з 01.04.2022 р. дію трудових договорів до скасування воєнного стану з частиною персоналу головного офісу державного підприємства (м. Бориспіль, Київська обл.).

20. ТзОВ «БУДТРЕЙДИНГ ЛТД»: у березні ц.р. було видано наказ про призупинення дії трудового договору з директором ТзОВ з 01.04.2022. Вже 15.06.2022 було поновлено дію вказаного договору. Про це йдеться в ухвалі суду про відкриття провадження.

21. ДП «Коростенський лісгосп АПК «Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Житомирагроліс»: на підприємстві було видано наказ від 06.04.2022 про призупинення дії трудових договорів з деякими працівниками. Строк: до відновлення можливості виконувати роботу, але не пізніше дня припинення або скасування військового стану. Майстер лісу обходу звернувся до суду з позовом про скасування наказу, вважаючи, що можливість надавати роботу існувала. Суд відмовив у позові, прийнявши до уваги твердження відповідача про те, що таке рішення роботодавець був вимушений прийняти у зв’язку з тим, що обхід №3 знаходиться в безпосередній близькості до військового об’єкту (військова частина), який неодноразово піддавався ракетним та бомбовим ударам. Тобто, через військову агресію проти України роботодавець не в змозі забезпечити працівнику безпечні умови роботи, а тому прийняття такого наказу стало вимушеним кроком. Видається, що якби Закон 2136 ухвалено не було, то зазначені обставини слугували би підставою для оголошення простою зі збереженням середнього заробітку у зв’язку з загрозою життю і здоров’ю (ч. 3 ст. 113 КЗпП).

22. ТОВ «ТК АРТВЕЙ»: на підприємстві було видано наказ від 29.03.2022р. «Про призупинення дії трудових договорів у зв’язку з воєнним станом в Україні». Про це йдеться в ухвалі суду про відмову у відкритті провадження.

23. ТОВ «Спецпідводбуд-7»: наказом від 25.03.2022 зі всіма працівниками офісу ТОВ, включаючи генерального директора, були призупинені дії трудових договорів. Про це йдеться в ухвалі суду про відкриття провадження [Посилання на призупинення трудових договорів все частіше фігурують у заявах про поновлення процесуальних строків, що подаються до судів, тому напрошується висновок, що для деяких компаній це стало зручним засобом обґрунтування поважності пропуску строків. Проконтролювати, чи видавався наказ саме тоді, коли він датований, складно, оскільки такі накази не подавалися до уповноважених органів, наприклад, до Держпраці. Див. подібні випадки: ТОВ «Лаунч Україна», де видано наказ від 24.03.22]

24. Київський національний університет будівництва і архітектури: наказом від 16.03.2022 р. з юрисконсультом ВСП Житомирський технологічний фаховий Коледж КНУБА призупинено дію трудового договору. Дію трудового договору поновлено з 26.05.2022 р.

25. ТОВ «Матролюкс» (м. Дніпропетровськ): роботодавець наказом від 24.03.2022 р. призупинив дію трудового договору з оператором швацького устаткування швейного цеху. Він мотивував це тим, що через воєнний стан в державі та зміни в трудовому законодавстві не міг звільнити працівника через його невихід на роботу у зв`язку з бойовими діями. Суд став на бік роботодавця.

26. КПТМ «Криворіжтепломережа» (м. Кривий Ріг): наказом роботодавця від 11.04.2022 р. було призупинено дію трудового договору з 12 квітня 2022 року з працівниками підприємства Тернівського теплового району до зупинення військової агресії про України. Оператор котельні звернувся до суду. Втім, суд став на бік роботодавця, адже позивач не довів відсутність підстав для призупинення дії договору.

27. ДП «Водоочистка» ТОВ «Водоторгприлад» (м. Охтирка Сумська обл.): 25.03.2022 р. директором було видано наказ № 10 про призупинення дії трудового договору для працівників, які не вийшли на роботу після 24 лютого 2022 року до завершення дії воєнного стану згідно переліку. До даного переліку включено одинадцять працівників працюючих на різних посадах (в тому числі керівної ланки), зокрема, два оператори очисних споруд. Оператори оскаржили рішення до Шишацького районного суду Полтавської області. Проте і одній, і другій позивачці було відмовлено в задоволені позову про скасування наказу. Суд взяв до уваги службову записку відповідального по роботі з кадрами економіста про те, що у липні 2022 року їм пропонувалась робота на посаді машиніста насосних установок на підприємстві з аналогічним розміром заробітної плати, тимчасово на час призупинення договору за основним місцем роботи, але на вказану пропозицію позивачки не погодились. Суд вирішив, що підставами для призупинення дії трудового договору відповідно до ст. 13 Закону 2136-IX є “не лише абсолютна непрацездатність підприємства” через його руйнування чи руйнування частини його інфраструктури, а й інші, викликані збройною агресією, фактичні та економічні чинники, які не дозволяють забезпечити працівника роботою, яку він виконував раніше, наприклад: скорочення замовлень чи обсягу послуг, які надаються підприємством, суттєве зниження доходів підприємства, неможливість виконання роботодавцем перед працівником зобов`язань з виплати заробітної плати та страхових внесків тощо. При цьому саме на керівництво підприємства покладаються дискреційні повноваження щодо визначення переліку працівників з якими необхідно призупинити дії трудових договорів, з самостійним визначенням відповідних трудових критеріїв для цього. Як наслідок, суд дійшов висновку, що “об`єктивним економічним реаліям, в яких відповідач опинився в наслідок збройної російської агресії” [Видається, що суд украй широко потрактував норми Закону 2136, визнавши за роботодавцем право при появі певних труднощів призупинити трудові відносини з окремими чи всіма працівниками]

Зміна істотних умов праці без попередження за два місяці:

1. КНП «Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня» (наказ від 31.03.2022): тривалість змін у медиків зменшилась з 24 до 12 годин, через що людям стало складніше добиратися на роботу, а заробіток зменшився.

2. КНП «Колесівська районна лікарня» у Рівненській області (наказ від 11.04.2022): оголошено про зміну істотних умов праці (переведення медсестер на 0,25 ставки) за один день, а саме з 12.04.2022.

3. КНП «Куликівський ЦПСМД» у Чернігівській області: наказ про зміни істотних умов праці не пред’являвся; медичних сестер, зайнятих у селах, попередили 15.04.2022 по телефону про те, що з 18.04.2022 вони переведені на 0,5 ставки.

4. КНП «Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня» (наказ від 31.03.2022): вісьмох медичних працівників ознайомили 31.03.2022 з наказом про зміну істотних умов праці, яким з 01.04.2022 вони переведені на 0,5 ставки.

5. ТОВ «Профі Еффект Солюшн»: роботодавцем видано наказ від 29.03.2022 про зміну істотних умов праці працівниці з 01.04.2022. Було встановлено неповний робочий день тривалістю 2 години з виконанням посадових обов’язків без службового автомобілю. Працівниця не висловила згоду або відмову на продовження роботи, але була звільнена з 06.04.2022 на підставі п. 6 ст. 36 КЗпП (у зв’язку з відмовою від продовження роботи у нових умовах праці). Згодом суд визнав звільнення незаконним.

6. ТОВ «Мега Лайф Сайенсіз»: роботодавцем видано наказ від 25.04.2022 про зміну істотних умов праці працівниці з 27.04.2022. Було встановлено неповний робочий день тривалістю 1 година з виконанням посадових обов’язків без службового автомобілю. Працівниця не висловила згоду або відмову на продовження роботи, але була звільнена з 28.04.2022 на підставі п. 6 ст. 36 КЗпП (у зв’язку з відмовою від продовження роботи у нових умовах праці).

7. ТОВ «ВОРВАРТС ФАРМА»: роботодавцем видано наказ про зміну істотних умов праці на підприємстві від 20.05.2022. Згідно наказу працівникам Відділу регіонального розвитку було зменшено робочий час до 4 годин і зменшено посадовий оклад керівникам до 7000 грн. Одна з працівниць, яка не погодилася на продовження роботи, у подальшому була звільнена з 14.06.20022 на підставі п. 6 ст. 36 КЗпП (у зв’язку з відмовою від продовження роботи у нових умовах праці).

8. КПВКГ «Ічень» Ічнянської міської ради Чернігівської області: роботодавець видав наказ від 06.04.2022 про зміну істотних умов праці, а саме встановлення неповного робочого дня тривалістю 1 година, починаючи з 01.04.2022 (тобто з того ж дня). Працівниця, яка обіймала посаду контролера абонентського відділу, звернулася з позовом до суду про визнання незаконним і скасування наказу про зміну істотних умов праці. Суд задовольнив позов, поновивши попередні умови праці та зобов’язавши нарахувати заробітну плату в розмірі, що існував до змін умов праці. Підставою скасування наказу стало те, що йому не передувало видання наказу про зміни в організації виробництва і праці. Натомість відповідач посилався на службову записку, яка фіксувала нібито факт запізнень та неналежного виконання обов’язків. Проте зміна істотних умов праці не може використовуватися як «покрання» за проступки.

9. Чернігівська дирекція АТ«Укрпошта»: наказом директора філії від 29.04.2022 про зміну істотних умов праці водію було зменшено навантаження до 0,2 штатних одиниць з 04.05.2022. Його посадовий оклад скоротився з 6240 грн до 1248 грн (тривалість робочого дня зменшилась до 1,6 год). Вважаючи дані рішення незаконними, працівник звернувся до суду, оскільки у відповідача зміни в організації виробництва і праці фактично не відбувалися, а також у всіх інших працівників підрозділу залишилися попередні умови праці. Суд задовольнив позов, зазначивши, що відповідачем у судовому засіданні не доведено наявності змін в організації виробництва і праці на підприємстві. Рішенням суду поновлено попередні умови праці та стягнуто судовий збір з відповідача.

10. КНП «Коломийська центральна районна лікарня» Коломийської міської ради: генеральним директором видано наказ від 28.03.2022 р. про зміну істотних умов праці працівників структурного підрозділу КНП, яким медпрацівницю з 01.04.2022 р. переведено на 0,5 ставки посади лікаря-лаборанта централізованої клініко-діагнозтичної лабораторії. Цей наказ було оскаржено до суду. Позивачка звернула увагу на те, що роботодавець не попереджав її за два місяці про погіршеня умов праці. Як встановив суд, відповідач залишив позивачку працювати на тій ж посаді, за тією ж спеціальністю, кваліфікацією, однак при цьому встановив їй нові умови праці — неповний робочий час. Суд дійшов висновку, що відповідач, провівши переведення позивачки на 0,5 ставки лікаря-лаборанта, не розрізнив понять «скорочення чисельності або штату працівників» (п. 1 ст. 40 КЗпП України) і «переведення працівника з ініціативи роботодавця на неповний робочий час» (ч. 3 ст. 32 КЗпП України). Позов було задоволено, наказ про переведення скасовано і стягнуто судовий збір на користь держави.

Зупинення дії окремих положень колективного договору:

1. ДСП «Чорнобильська АЕС» (наказ від 24.03.2022).

2. ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»: на пiдприємствi був виданий наказ від 11 квітня 2022 року № 267 про зупинення дiї окремих пунктiв колективного договору. Керівництво вирішило, що 20 пунктів колективного договору, які передбачають пільги та додаткові гарантії у сфері оплати праці, не повинні застосовуватися на період воєнного стану. Вже пізніше, 9 травня 2022 року, профспілки отримали лист директора з галузевих відносин і соціального розвитку Ю.Чермазович про те, що дія ще трьох пунктів колективного договору зупиняється (зокрема, про безоплатну видачу молока за шкідливу працю). Профспілчани заявили про свою рішучу незгоду з такими діями, які посилюють вразливість працівників під час війни та позбавляють їх належної компенсації за їх героїчний вклад в розвиток економіки, а також підкреслили, що прибутковість підприємства зросла (окрема, за підсумками І кварталу 2022 року).

3. КП «Київський метрополітен»: наказом від 31 березня 2022 року № 65-Н було зупинено дію окремих положень колективного договору. Зокрема, зупинено дію дев’яти пунктів колективного договору, які встановлювали право на отримання матеріальної допомоги (на оздоровлення, на медичне страхування, на поховання родичів, до ювілейних дат тощо). Окрім того, дається вказівка керівникам структурних підрозділів «переглянути доцільність» виплати встановлених працівникам, які працюють, доплат за додатковий обсяг робіт до кінця воєнного стану та внести відповідні зміни до наказів, якими встановлені зазначені доплати. Важливо те, що ці вказівки не стосуються колективного договору, а носять характер змін істотних умов праці, які можуть бути проведені лише внаслідок змін в організації виробництва і праці згідно статей 32, 103 КЗпП. Згодом було видано ще наказ від 30 травня 2022 року № 105-Н, який за своїм змістом вносив зміни до колективного договору, а не зупиняв дію окремих його положень. Мова йде про зменшення розміру матеріальної допомоги для деяких категорій працівників, зокрема, тих, які мають дітей з інвалідністю, яка виплачувалась до 1 червня, тобто Дня захисту дітей. Наказ було видано напередодні (!) до вказаної дати. Матеріальна допомога була обмежена розміром мінімальної зарплати, тоді як раніше вона виплачувалася в розмірі середньої заробітної плати по підприємству за минулий рік.

4. КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області»: наказом адміністрації від 17.08.2022 зупинено дію пункту Колективного договору щодо надання одноразової матеріальної допомоги працівникам на оздоровлення у розмірі до мінімальної заробітної плати на період щорічної основної відпустки.

Невиплата заробітної плати:

1. АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія»: Правління АТ 20 квітня 2022 року погодило виплату авансу працівникам в неповному обсязі, а саме в розмірі 25% за фактично відпрацьований з 1 по 15 квітня 2022 р. час у зв’язку з дією воєнного стану та з урахуванням поточного фінансового стану АТ. Затримки з виплатами, а також виплата заробітної плати не у повному обсязі продовжилася і в травні 2022 року.

Список буде оновлюватися по мірі надходження інформації.

СКАСУВАННЯ РІШЕНЬ ПРО ПРИЗУПИНЕННЯ ДІЇ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ (20.10.2022):

1. КНП «Обласне територіальне медичне об’єднання м. Краматорськ»: у квітні 2022 р. працівників онкоурологічного відділення попередили у Вайбер-групу про можливе призупинення дії трудових договорів. Однак відповідний наказ видано не було. Як повідомили працівники медустанови, станом на 28.04.2022 р. їм оплатили вимушений простій (у розмірі 2/3 посадового окладу) за квітень. Отже, адміністрація вирішила дотримуватися трудового законодавства.

2. КП Миколаївської міської ради «Миколаївелектротранс»: юрисконсульт підприємства подав позов про скасування наказу про призупинення дії трудового договору з 01.04.2022 р. Суд 09.08.2022 р. задовольнив позов, поновивши дію договору з 1 квітня і стягнувши понад 79 тис. грн за вимушений прогул. Роботодавець не надав суду доказів неможливості надання роботи і того факту, що робота дійсно була зупинена. Рішення на користь працівника набрало законної сили, оскільки 18.10.2022 р. Миколаївський апеляційний суд підтвердив його законність.

3. АТ «Укрзалізниця»: особа, яка займала посаду заступника директора з лікувальної роботи та лікаря невропатолога вищої категорії ВСП «Санаторій «МЦРЗ» філії «ЦОВ» АТ «Укрзалізниця», успішно оскаржила наказ від 22.04.2022 р. про призупинення трудового договору. Оспорюваним наказом відносини з працівницею було призупинено з 25.04.2022 р.  Як зазначив Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області у рішенні від 17.08.2022 р., відповідачем не доведено, що на час видання оспорюванного наказу, існували обставини, які виключали можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов`язки, передбачені трудовим договором. Суд детально проаналізував обставини і зазначив, що санаторій, де працювала позивачка, здійснював свою діяльність і попит на санаторно-курортні послуги в умовах війни існував. На підставі вищевикладеного суд визнав наказ про призупинення свавільним, дискримінаційним, незаконним та таким, що підлягає скасуванню. Окрім цього, суд стягнув на користь позивачки судовий збір і середній заробіток за час вимушеного прогулу з 25.04.2022 р. по день фактичного допуску до роботи (суд застосував за аналогією закону норми ст. 235 КЗпП про оплату вимушеного прогулу при незаконному звільненні). Разом з тим, суд обмежився визнанням факту спричинення моральної шкоди позивачці, але не присудив їй компенсацію цієї шкоди.

4. АТ «Укрзалізниця»: начальник Дніпровського відділення філії «ПВІЗТ» AT «Укрзалізниця» успішно оскаржив у суді наказ від 06.05.2022 р. про призупинення дії трудового договору з ним. Роботодавець мотивував свій наказ неможливістю надання та виконання роботи внаслідок критичного зменшення обсягів господарської діяльності у зв`язку з втратою через військову агресію російської федерації проти України. Як зазначив Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська у рішенні від 29.08.2022 р., відповідачем не наведено та не надано беззаперечних доказів неможливості надання роботодавцем та виконання працівником відповідної роботи, а відтак правомірність наказу  від 06.05.2022 р. сумнівна. Задовольнивши позов, суд скасував оспорюваний наказ і стягнув судвоий збір на користь позивача.

5. Міжгірська дитяча музична школа (м. Міжгір’я Закарпатської обл.): 14.06.2022 р. було видано накази про призупинення дії трудових договорів з викладачем народних інструментів та з викладачем по класу гітара. Обидва працівники звернулися до Міжгірського районного суду Закарпатської області, який став на їх бік. Суддя взяв до уваги той факт, що винесенню наказу передувало спонукання до написання заяви про відпустку без збереження заробітної плати. На думку судді, відповідачем не доведено належними та допустимими доказами законність та обґрунтованість оскаржуваних наказів. Зокрема не доведено, що на час їх видання існували обставини, які виключали можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов`язки, передбачені трудовим договором. Тобто, що існувала абсолютна неможливість роботодавця надати роботу, а працівника виконувати її. Судом скасовано накази, стягнено середній заробіток за час вимушеного прогулу по день винесення рішення (суд застосував за аналогією закону норми ст. 235 КЗпП про оплату вимушеного прогулу при незаконному звільненні), витрати на професійну правничу допомогу і судовий збір.

6. ПрАТ «Кременчуцький завод технічного вуглецю»: машиніста тепловозу 07.06.2022 року було ознайомлено з наказом від 02.06.2022 року про призупинення дії трудового договору із ним у зв`язку із неможливістю забезпечення працівників роботою через військову агресію проти України. Даний наказ він оскаржив до Автозаводського районного суду м. Кременчука. Суд визнав незаконним та скасував наказ роботодавця, стягнув середній заробіток за час вимушеного прогулу, витрати на професійну правничу допомогу на користь відповідача, а також судовий збір на користь держави. Ключовий аргумент полягав у недоведеності факту неможливості продовження роботи. Підприємство хоча і скоротило обсяги діяльності, пов`язаної із використання залізничного транспорту, проте не припинило її.

7. КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Прилуцької районної ради Чернігівської області: завідувача Радківського фельдшерського пункту КНП було поновлено на роботу з 01.07.2021 р., проте адміністрація медустанови видала наказ про призупинення дії трудового договору від 15.07.2022. Даний наказ працівник оскаржив до суду. У судовому засіданні встановлено, що позивачка бажає та може виконувати покладені на неї обов`язки. КНП «ЦПМСД», як працювало, так і працює в звичному режимі, зі штатом працівників, усі виробничі, організаційні, технічні можливості, засоби виробництва і майно КНП «ЦПМСД» не знищені, не пошкоджені, адже, в м.Прилуки активних бойових дій не відбувалось. Наказ роботодавця визнано протиправним і скасовано, стягнуто судовий збір на користь позивача.

8. КП СОР «Паливкомуненерго»: роботодавцем було видано наказ від 18.04.2022 р. про призупинення трудового договору з головним юрисконсультом. Даний працівник звернувся до Ковпаківського районного суду міста Суми, вважаючи наказ незаконним, оскільки він не повідомляв відповідача про наявність будь-яких обставин, які б унеможливлювали виконання ним його функціональних обов`язків. Суд визнав зазначений наказ незаконним і скасував через недоведеність роботодавцем неможливості виконання роботи. На користь держави стягнуто судовий збір.