В рамках циклу зустрічей #ПроРівність від ГО «Трудові ініціативи» на цю тему говорили перша жінка-водолаз ДСНС України Оксана Чехместренко, народна депутатка Ірина Суслова та активістка Незалежної профспілки гірників України Олена Маслова.

За словами Ірина Суслової, в України залишився час до травня, аби подати до МОП заявку на скасування конвенції МОП №45 (1937) як застарілої, сексистської та такої, яка породжує колізії. Приміром, навчатись жінкам, скажімо, на капітана можна, а працювати – ні. Однак, як каже депутатка, такій ініціативі протистоять ряд організацій та членів Кабміну, які стверджують, що дозвіл на важку працю для жінок буде для останніх згубним.

В той же час Олена Маслова підкреслила, що жінки давно і легально працюють на шахтах. Особисто вона з 1999 року.  Дана професія дозволяла мати гарантовану зарплату, соцпакет та пільговий вихід на пенсію в 45 років.  Однак три токи тому цю пільгу для жінок відмінили.

Закон №2212 три роки тому відмінив пільговий вихід на пенсію для жінок, які працюють на шахтах, для водіїв трамваїв, для водіїв швидкісних потягів, метрополітенівців, для жінок, які працюють в гнійних відділеннях хірургії, для жінко, які працюють в хімічній промисловості, для жінок, які працюють на “Арселорі” в гарячих цехах, для дівчат-крановщиць,  які транспортують металеві ковщі. Жінки виконують роботи в особливо шкідливих умовах і під землею,  і в важкій промисловості. Ми є, але нас ніби-то нема, – зазначає шахтарка.

Вона підкреслила, що жінки йдуть на «чоловічу» роботу, оскільки вона краще оплачується. Але у свою чергу роботодавець часто починає економити і така робота знецінюється з приходом жінок. Наприклад, раніше високо оплачувалась професія «машиніста підйомної установки», коли цю посаду обирали чоловіки. З приходом сюди жінок праця стала оплачуватись гірше.

Загалом в ході дискусії зазначалось, що масовий перехід жінок на «чоловічі» професії триватиме, оскільки менш отяжені батьківськими обов’язками чоловіки їдуть на заробітки закордон. В тоже час опиратись дискримінації та вимагати гідну оплату найбільш дієво в рамках профспілок. Так, Олена Маслова навела приклади того, як адміністрація Криворізького залізорудного комбінату, де вона працює, ставила перепони матерям для отримання лікарняного через хвору дитину та відкрито відмовляла жінкам у прийомі, мотивуючи це можливою вагітністю. В рамках профспілкової боротьби це вдалось припинити.

Також варто додати, що в умовах дерегуляції та погіршення стану охорони праці  допущення жінок до небезпечних робіт може призвести до збільшення числа інцидентів. Відтак, питання ратифікації конвенції МОП потребує додаткової експертизи та громадського обговорення.