18 жовтня у Верховній Раді України відбувся брифінг, на якому, представники/ці міжнародної команди дослідників, лівого громадсько-політичного активу України ГО «Соціальний Рух» та партія «Республіка» , незалежні профспілки Криворіжжя та народний депутат Сергій Лещенко розповіли про результати дослідження «Переміщення прибутку при експорті залізної руди в Україні», яке було проведене за підтримки Фракції Зелених та Об’єднаних Лівих Європарламенту (GUE/NGL), ініційованого незалежними профспілками Криворіжжя.

Згідно дослідження, міжнародна команда експертів виявила, що при експорті залізної руди ціни навмисне занижені в середньому на 20%. Завдяки цьому в 2015-2017 роках було не оподатковано та виведено з України прибутку на 520 млн доларів США на рік. На підставі інших досліджень, з експорту сільгосппродукції та сталі, заниження в цих галузях відбувається більше ніж на 20%. І, якщо допустити, що ціни в цих секторах занижені всього на 20%, то виведення прибутку становить 3 млрд доларів на рік — а це втрати бюджету через «загублені» податки 540 млн доларів. Для порівняння, макрофінансова допомога Євросоюзу в ці ж роки складала в середньому 460 млн доларів на рік.

Не зацікавлені у кращому розвитку України тільки олігархи, що використовують офшори, – зазначив автор офшорного дослідження Захар Попович під час виступу у Верховній Раді.

У свою чергу активістка профспілки НПГУ Алла Латнер наголосила, що зарплати шахтарів з Кривого Рогу жебрацькі, а тим часом купується нерухомість у Лондоні.

Гроші на модернізацію і пдівищення зарплат є, просто вони сховані в офшорах. Це доведено на фаховому рівні, – підкреслив  у стінах ВР активіст партії «Республіка»  Павло Вікнянський.

44356085_2646669145558498_8706881208530763776_o
Того ж дня презентація дослідження відбулось у PinchukArtCentre. Співавтор дослідження Віталій Дудін розбирав аргументи великого бізнесу на користь офшоризації, а Захар Попович переконував у необхідності справедливого оподаткування олігархії.

Дані висновки вже були успішно представлено на прес-конференції в Європарламенті. За його результатами, громадські активіст(к)и та профспілки вимагають наступні заходи для припинення виведення прибутку з однієї з найбідніших країн Європи в найбагатші країни на кшталт Швейцарії.

1. Зважаючи на великі розміри виведених прибутків, провести громадське обговорення змін до законодавства про трансфертне ціноутворення для усунення всіх формулювань, що дозволяють експорт за заниженими цінами.

2. Розкриття інформації про податки у видобувній галузі (залізна руда), виплачених експортерами за межами України, в дусі директив ЄС (EU transparency and accounting directives).

3. Розкриття інформації Державної фіскальної служби про контроль експортних операцій. Внесення при необхідності змін в законодавство про комерційну таємницю.

4. Контроль всіх великих експортних операцій, незалежно від географії експорту та наявності зв’язку експортера з імпортером (прибуток може виводитися навіть через транспортні компанії).

5. Повернення до списку “офшорів” Швейцарії, Люксембургу та детальний аналіз податкових ставок в інших країнах-імпортерах українських товарів.

Повний текст дослідження

Залиш підпис за реєстрацію партії!