За даними Держстату, яйця подорожчали на 41,5%, до 16,86 грн у середньому за десяток, курятина – на п’яту частину й коштує 54 грн за кілограм, а свинина і яловичина – на 3-4 грн, пише ТСН. Як відзначається, суттєво здешевшали лише овочі, які, втім, вже з осені знову почнуть підніматись в ціні.

Про подібну ситуацію ще рік тому попереджали активісти «Соціального руху», наголошуючи, що лібералізація обернеться подорожчанням харчів.

Наразі ж це підтвердила практика.

«Рішення Кабміну про дерегуляцію цін – крок на підтримку торгівельних монополій, що стомились очікувати справжніх прибутків. Іноземні інвестори, такі як структурована на Кіпрі мережа «АТБ», можуть зітхнути з полегшенням. Хочеться нагадати, що відома «справа рітейлерів» закінчилась фактично нічим. Тому боротися з їх діями державі буде складно. Однак пересічні споживачі можуть постраждати від стрибків цін: при перших ознаках інфляції ціни на харчі одразу підуть вгору. До того ж це слабко узгоджується з положеннями ряду законів. Згідно статті 48 Конституції, кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає достатнє харчування. Усуваючись від питання встановлення цін держава зняла з себе важливий обов’язок», – так прокоментував реформу активіст Соціального руху, юрист Віталій Дудін.

За його словами, згідно статті 12 Закону «Про ціни і ціноутворення», державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб’єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. «Безперечно, продовольчі товарів відповідають усім цим критеріям. Хоча законодавство і так було досить ліберальним: ціни мають включати і прибуток, і інвестиційну складову (Кабмін і так здійснював їх періодичний перегляд). Прожитковий мінімум – це, передусім, вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров’я набору продуктів харчування. Хіба зможе Кабмін переглядати прожитковий мінімум так оперативно, як супермаркети здатні піднімати ціни?», – зазначає він.

Врятувати населення від негативних наслідків може відмова уряду від ринкових реформ та колективні дії працівників, що змусять підвищити зарплати, вважають у «СР».