Середина тижня, розпал робочого дня, півтора десятка людей заходять на територію будмайданчик одного із найуспішніших забудовників в Києві. Будівельна компанія ІнтегралБУД зводить в столиці одночасно 11 житлових комплексів, кожен із яких налічує в середньому від 5 до 10 багатоповерхівок. На будівництві, про яке піде мова, є сторонні особи, проте охорона не поспішає попросити їх покинути територію будівництва. Серед делегації присутній Голова Державної інспекції з питань праці в місті Києві та голова Державної служби України з питань праці, голова Профспілки будівельників України. Із ними інспектори та інспекторки, преса, активісти профспілки будівельників, студентської профспілки «Пряма дія» та учасники громадської організації «Соціальний рух».

33077911_1550949721669503_1065176289117208576_n

Ці люди почали фіксувати багаточисельні порушення безпеки та умов праці на будівництві: від відсутності касок на головах людей, що працюють під краном, до відсутності безпечної зони, у якій робітники на будівництві могли б знаходитись без ризику бути розчавленими вантажем баштового крана. До них нагодились пара охоронців, один з виконробів, начальник будівельної дільниці (дані посад зі слів будівельників), які не змогли надати жодних документів власної причетності до будівництва. Через півгодини під’їхав начальник охорони, у якого при собі не виявилось документів, що підтверджували б причетність цих людей до будмайданчика. Ще через півгодини під’їхав заступник директора охоронної фірми, який також не зміг надати документів про співпрацю компанії, яку він представляв, із компанією, яка володіє поки що недобудованим будинком.

Один із виконробів разом із охоронцями не допустили фізично інспекторів до працюючих та всіляко затримували делегацію змушуючи інспекцію по декілька раз пред’являти посвідчення, самі ж не представлялись. Тим часом інші виконроби заборонили будівельникам давати будь-які коментарі перевіряючим, а своїм нелегальним працівникам наказали полишити територію.

33116246_1550949751669500_2739549451008868352_n

Близько двох десятків анкет інспекторам все ж вдалось заповнити, але заповнювалась половина цих анкет під наглядом з боку роботодавців.

Просто на очах інспекторів половину працівників виконроби переконали заховатись у нічліжках та підсобних приміщеннях, адже за кожного «нелегала» компанії ІнтегралБУД загрожує штраф від 100 тисяч до 370 тисяч гривень. У телекамери потрапили навіть декілька десятків будівельників, що полишали свої робочі місця прямо через паркан, не дочекавшись, коли інспектори підійдуть і до них.

33180109_1550950268336115_7933805142703341568_n

Це перша позапланова перевірка від Державної інспекції з питань праці у 2018 році. Ще одна, але запланована перевірка ІнтегралБУДа інспекцією праці буде за тиждень. Компаній із назвою ІнтегралБУД в державному реєстрі числиться одразу три: всі вони є пов’язаними компаніями. На сайті продажу будинків під цим брендом сходяться адреси будмайданчиків всіх трьох фірм, їхні керівники перетинаются і в інших компаніях, а також фігурують у спільних судових справах, деякі з цих компаній мають спільні адреси реєстрації. Окрім трійці «інтегралівських» фірм, у тих судових справах трапляються також і компанії-субпідрядники. Нерідко кінцевими бенефіціарами або власниками статутного капіталу цих посередницьких компаній є одні й ті самі люди. Тобто ці компанії є пов’язаними між собою та в цій статті ми їх називатимемо ІнтегралБУД.

За інформацією, яку надали самі ж будівельники активістам Профспілки працівників будівництва та промисловості будівельних матеріалів, близько двох років тому людей, що працювали офіційно на ТОВ «КОМПАНІЯ-ІНТЕГРАЛ», ТОВ «ФІРМА “ІНТЕГРАЛ”» та ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ “ІНТЕГРАЛ-БУД”», в один момент всіх позвільняли та перепрацевлаштували до тих самих менеджерів але вже нібито до компаній-субпідрядників. Переважна кількість будівельників приходить на будмайданчики Інтеграла не підозрюючи про те, що їхнє працевлаштування не оформлене належним чином. Більшість із тих, з ким веде роботу профспілка будівельників, підписували хіба що цивільно-правовий договір, не вказуючи дату його підписання. Підписавши лише такий документ, люди працюють так від півроку до декількох років.

Цивільно-правовий договір (ЦПД) замість трудового договору – є найрозповсюдженішою формою приховування трудових відносин. Роботодавець, маючи такий документ, ставить собі зручну дату початку чи закінчення цивільно-правових стосунків, уникаючи проблем із законом, при несплаті податків. ЦПД також «допомагає» роботодавцю уникнути неприємностей у разі нещасного випадку із летальними наслідками. Загиблим можуть в ЦПД поставити дату закінчення договору напередодні інциденту, а отже формально загиблий сам заліз на територію будівництва, до якого більше не мав стосунку. Проте цивільно-правовими можуть бути відносини, коли хтось комусь поливає квіти одноразово або вигулює собаку на час відсутності господаря в короткий термін: тут виконавець на свій розсуд обирає спосіб виконання роботи – такі стосунки між громадянами є не трудовими, а є цивільно-правовими. Виконання будівельних робіт, а особливо шкідливих для здоров’я, або робіт підвищеної небезпеки не можуть бути передбачені ЦПД. Будівельні роботи є формою трудових відносин та мають забезпечуватись матеріалами та всіма необхідними засобами захисту та інструментами за кошт роботодавця. Роботодавець також забов’язується постійно підвищувати стандарти охорони праці, організовувати оздоровчий процес для робітників.

Якщо працівник не вкладається у 8-годинний робочий день, то роботодавець, як особа зацікавлена у своєчасному виконанні робіт, має мотивувати працівників підвищеними доплатами за понаднормову роботу. Закон передбачає подвоєння розцінок на виконання робіт, якщо робочий день або тиждень необхідно подовжити і із працівником це погоджено. Так само вищою має бути оплата робіт у вечірній та у нічний час.

33079929_1550949695002839_1572061152500776960_n

Отже у випадку будівництва багатоповерхівок укладання ЦПД найчастіше є грубим порушенням трудового та фіскального закондавства. А той факт, що ІнтегралБУД практикує приховування трудових відносин та є лідером серед приватних забудовників вказує на те, що лідер за кількістю побудованих квартир – це не обов’язково добросовісний роботодавець.

Працівники додають: «Буває таке, що приходиш сюди за великими об’ємами робіт, бо в Інтеграла роботи реально повно, розраховуєш на якусь стабільність, але попрацювавши, розумієш, що зарплати виходять не ті, що було обіцяно і працевлаштовути офіційно тебе ніхто не збирається, йдеш геть. Іноді повертаєшся, іноді ні. Нелегальна праця – це коли ніхто нікому нічого не винен»

Плинність кадрів призводить до погіршення якості робіт, бо люди відносяться до роботи, як до підробітку: була бригада мулярів, поклала пів- поверха, зрозуміла, що висота цегли така, що ближче до стелі ту цеглу треба пиляти вручну, а то марудна робота, плюс пилюка в легені, а засобів захисту ніяких… Хлопці просять з ними розрахуватись, збираються і йдуть геть, бо ніхто їм тут за половину роботи не заплатить… А тим часом частина роботи вже безкоштовно виконана.

«Ти йдеш, а на твоє місце приходять такі самі, а потім виявляється, що стіни криві», – повідомляє анонімно будівельник

Оплата тут відбувається не за фактично виконаними об’ємами роботи, а за закінчений шматок роботи – це є порушення права на оплату праці, адже в житті трапляються обставини, за яких люди не можуть закінчити конкретний шматок – хвороба, природні умови тощо, а частина роботи виконана. Така робота на ІнтегралБУДі не буде оплачена, хоча законом не передбачено жодних «безкоштовних» робіт. Також профспілковцям повідомили про випадок, коли фасадники так поспішали закінчити утеплення стіни, що не подбали про надійність кріплень і додаткові кріплення залишили напотім. Здійнявся сильний вітер, декілька десятикілограмових шматків мінвати зірвалось і побило LEXUS, припаркований біля будівництва. Добре, хоч не людину прибило, але з фасадників тих зняли 20 тисяч – хлопці місяць працювали безкоштовно. Таким чином за те, що роботодавець не потурбувався про безпечний простір довкола будівництва або про умови праці, розплачуються робітники. Таке можливо лише за неналежного працевлаштування та тіньових трудових відносин.

Ми сподіваємось, що такі перевірки стануть інструментом в руках трудящих до покращення свого становища, а не джерелом паніки та стимулом до тікання через паркан. Наявність профспілки на підприємстві є гарантією дотримання права на гідні умови праці та відпочинку, своєчасну та повну виплату заробітної платні.

Трапляються випадки, коли окремі профспілки не готові до захисту робочих прав працівників. В такому разі ми закликаємо створювати свої профспілки, адже це єдиний дієвий та законний інструмент підвищення соціальних стандартів на робочому місці.