На заклик профспілки працівників НАНУ та Ради молодих вчених співробітники Академії наук та громадські активісти пройшли протестною ходою від Майдану Незалежності до будинку уряду. Вони вимагали виконання владою взятих на себе зобов’язань перед науковцями, зокрема ухвалення законопроекту №4477 (щодо збільшення бюджетного фінансування НАН і галузевих академій). До пікету Кабміну долучилися і чорнобильці та медики, які також виступають проти урізань соціальних виплат. Щоб їх вимоги були нарешті почуті, науковцям під сильним дощем довелось перекрити вулицю Грушевського.

Зрештою, делегації профспілки НАНУ вдалося зустрітися з віце-прем’єром з гуманітарних питань й іншими чиновниками, котрі радять дочекатися грошей з… наступного кредиту Міжнародного валютного фонду (хоча бюджетна економія відбувається якраз під егідою «вимог МВФ», які супроводжують ці кредити).

Новий Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність» вимагає до 2020 р. підняти обсяг видатків на науку до 1,7 % ВВП (у тому числі збільшивши оклади наукових співробітників і, відтак, і престижність їх роаці). Проте наразі урядовці, вірні неоліберальній політиці «жорсткої економії», лише скорочують фінансування науки — воно становить заледве 0,2 % ВВП. Цьогорічного бюджету НАНУ — порядку двох мільярдів гривень — не вистачає навіть на заробітні плати та комунальні послуги.

За часи незалежності чисельність співробітників НАНУ зменшилася втричі. Якщо на момент розпаду Радянського Союзу Україна була однією з передових європейських країн за співвідношенням кількості наукових співробітників до чисельності населення, то сьогодні, за словами керівника профспілки НАНУ Анатолія Широкова, вона в 5 разів відстає від середньоєвропейського показника. «Мінфін вимагає від нас оптимізації, тобто скорочення. Нам уже нікого скорочувати!» За минулий 2015 рік з Академії звільнилося 2830 осіб, а за перші три місяці 2016 року — ще 1209 осіб.

Незгодні з перспективами такої «оптимізації», виступаючі біля вільного мікрофону профспілковці закликали брати приклад з Франції, де люди фізичної й розумової праці, студенти та пенсіонери разом акціями прямої дії відстоюють свої трудові й соціальні права.

Це далеко не перша і, з огляду на ставлення влади до науки й освіти, не остання їх акція. Активісти «Соціального руху» вже брали участь у протестах науковців і підтримуватимуть їх боротьбу і надалі!

NANU2

Плакати науковців: «Фабрики – олігархам! Землю – депутатам! Науковцям – дулю з маком?» і мем від Дмитра Медведєва «Денег нет, но вы держитесь», вкладений у вуста його українського колеги