Йдеться про  загрозу масштабних скорочень кваліфікованого персоналу та боротьбу профспілки атомників за свої права.

За словами працівників станції, нещодавно відбулась зміна керівництва. Виконувачем обов’язків генерального директора став колишній підрядник Сергій Калашніков, який керував будівництвом захисної споруди над ЧАЕС, відомої як Арка.

- Ця людина, яка була виконавцем і будувала Арку, зараз буде її ж і приймати,  – зазначає одна з активісток Профспілки працівників атомної енергетики.

У свою чергу профспілковий лідер атомників ЧАЕС Максим Орлов наголошує, що новопризначений в.о.  немає відповідної освіти, хоча цього вимагає законодавство.

Він приймає кадрові рішення, не володіючи фаховими навичками та освітою. Ми знаємо, яку роль може зіграти  людський фактор у разі надзвичайної ситуації, – наголошує профспілковець.

Окрім того, за його словами, працівникам стало відомо про плани щодо суттєвого скорочення персоналу. При цьому дані звільнення мають намір провести без погодження з профспілкою, що суперечить законодавству.

У березні Віталій Петрук, голова агентства, що керує об’єктами у зоні відчуження, представив профспілкам проект реформи. Пізніше ми дізнались, що він був насправді підписаний ще 15 лютого. Очевидно, за участі міністра екології. Відповідно до проекту, 21 місцеве підприємство хочуть об’єднати у  5. Нам обіцяли, що скорочення персоналу буде мінімальним, на ділі ж ситуація виявилась іншою,-  заявляє Максим Орлов.

За його словами, персонал, який відповідає за санітарний стан на ЧАЕС, з окремого підрозділу приєднають до основних працівників-атомщиків. При цьому об’єми робіт зменшити неможливо, однак скорочення штату передбачено.

Зараз відомо, що скоротити хочуть 114 чоловік (загалом у зоні ЧАЕС працює близько 7 тис. чоловік, – ред.). Жодних правових підстав для цього немає. До конкретних людей підходять, говорять, щоб вони починали шукати іншу роботу. Іншим погрожують. Налаштовують один проти одного. За цей час в нас померло дві людини від серцевого нападу. Одному було 48 років, другий старший, але був здоровий. Їхав на роботу на електричці і таке сталося, – розповів профспілковець.

За словами Максима Орлова, профспілка буде опиратися скороченню та готується до відповідних дій.

Ми працюємо в епіцентрі найбільшої техногенної катастрофи ХХ сторіччя, її наслідки будуть відчуватись ще 25-30 тисяч років. Тут ми виконуємо  потрійну задачу – будуємо укриття, зупиняємо роботу ЧАЕС, яка насправді є надскладним інженерним комплексом, і працюємо з радіоактивними відходами, досліджуємо і відправляємо їх у тимчасові сховища. І ми будемо боротись за кожного зі своїх співробітників, – наголосив він.

Якщо ж повернутись до самого серіалу, то детальну рецензію у матеріалі «Чорнобиль»: яку історію розказує серіал дає журнал Спільне.