Засідання по «АрселорМіттал» помітно відрізнялось від усіх, що проходили того дня у Окружному адмінсуді Києва. Ще до початку було розгорнуто пікет членів Профспілки металургів та гірників України на ПАТ «АМКР». Акція проходила прямо під вікнами судового кабінету, де слухалася справа. 30-40 робітників поводили себе мирно, хоча ми розуміємо, скільки зусиль коштувало їм приїхати до Києва, і які сподівання вони мали.

Роботодавець як позивач вимагає від Національної служби примирення і посередництва скасувати реєстрацію колективного трудового спору з робітниками, зацікавленими у підвищенні зарплати до 1000 євро. Корпорація побоюється, що переговори стануть прологом до страйку. Цікаво, що профспілок у процесі не було, хоча власник апелює до порушення ними процедури.

Що унікального у цьому судовому процесі? Як пояснили «Соціальному руху» представники НСПП, роботодавці оскаржують реєстрацію спору майже завжди. Найбільш послідовним тут є «АрселорМіттал»: за останні роки було подано 8 позовів, при цьому у п’яти випадках позов було відхилено. Підстави практично ідентичні (ненадання повної інформації та документів і т.д.). Проте це перший випадок, коли б ухвалою про забезпечення позову взагалі блокували проведення переговорів! Про суперечливість ухвали ми писали раніше. Переговори не проводяться вже зараз, а у разі виграшу адміністрації процедуру висунення вимог доведеться розпочинати з нуля.

Представниця «АМКР» у суді Валерія Гудій (юристка високооплачуваної юрфірми) заперечувала проти долучення профспілок до спору у якості третіх осіб на боці відповідача:

–        Ми можемо безкінечно долучати у якості третіх осіб найманих працівників «АрселорМіттал»…

Вона наполягала на тому, щоб у якості третьої особи виступала лише голова Спільного представницького органу – Наталія Маринюк. Навряд чи сторону власника дійсно так хвилює оперативність процесу; радше мотивом було обмежити представництво профорганізацій. Суддя зазначив, що врахування аргументів позивача означатиме «залишити за бортом профспілки». Окрім лідерки найбільшої профспілки підприємства також було залучено до справи Юрія Самойлова (НПГУ) та Сергія Гапона (Профспілка НВФ). За їх включення висловилась і Н.Маринюк.

Після задоволення клопотань суд вирішив перенести засідання на 19 червня, на 16.30. Це мотивувалось процесуальними міркуваннями, мовляв, усі нові учасники повинні ознайомитись з матеріалами справи (хоча вони на цьому не наполягали).

Заморожування процедури на два тижні вестиме до загострення відносин між сторонами. Наталія Маринюк таким чином прокоментувала ситуацію для сайту «Соціального руху»:

–        Якби були примирні процедури і в рамках переговорного процесу ми вирішили всі питання, то напругу в колективі можна було б зняти. Вважаю, що більшу шкоду завдає якраз блокування переговорного процесу. Робітники у такому випадку можуть самі створювати для роботодавця проблеми, тому що вже не вірять у суди. Вони хочуть самі діяти і можуть завдати шкоду. Я маю на увазі випадок, коли зупинялись залізничники. Якби раніше провели переговори і були вирішені питання, то й не було соціальної напруги. Ризик стихійних дій зростає

Частина робітників готові протестувати, незважаючи на нещодавнє підвищення зарплат. Окремо Н.Маринюк підкреслила, що не погоджувала наказ адміністрації про підвищення зарплат, оскільки воно є недостатнім.

По завершенню процесу активістам «Соціального руху» вдалось поспілкуватися з криворіжцями, які приїхали у столицю підтримати свою профспілку. Профспілчанам було приємно дізнатись, що їх підтримують незнайомі молоді люди. Усім представникам «СР» подарували «брендові» профспілкові кепки. Ми домовились спільно працювати над кампанією міжнародної солідарності та мобілізацією прихильників під наступне засідання.  Доводиться констатувати, що засідання пройшло без результату. Проте різні профспілки та організації проявили свою консолідовану позицію.

У той же день представники ПМГУ разом з народним депутатом Сергієм Капліним провели брифінг у Верховній Раді.

Sud_SR

Свою позицію «Соціальний рух» висловив наступним чином:

–        Рішення суду по «АрселорМіттал» чекає вся країна. Розблокування переговорів на підприємстві – це надія на підвищення заробітних плат для всіх. Роботодавці завжди оскаржують процес колективних переговорів з формальних причин, адже не зацікавлені у них. Проте цей випадок особливо зухвалий. Адміністрація «АМКР» вважає, що конференція трудового колективу 27 березня нелегітимна, а висувати вимоги про підвищення зарплат і охорону праці робітники не мали права. Проте сторона власника підписала регламент примирної комісії і брала участь у її діяльності. Тим самим вона визнала, що у профспілок є повноваження. Звернення до суду за спинами робітників – це зловживання правом на судовий захист. Тим паче, перевірку процедури здійснювала НСПП, витребувавши необхідні документи. Суд використовується в руках сильнішого, для того щоб посилити несправедливість. Зволікання з вирішенням проблем вестиме до втрати контролю та стихійних страйків